Naimski: Zdążymy z Korytarzem Norweskim na czas

30 marca 2017, 10:25 Alert

Konferencję Gaz Dla Polski 2017 otworzył Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Patronem medialnym wydarzenia jest BiznesAlert.pl. Opowiadał o stanie realizacji projektu budowy połączenia gazowego ze złożami w Norwegii.

Piotr Naimski. Fot. Naimski.pl.
Piotr Naimski. Fot. Naimski.pl.

– Jest rzeczą oczywistą, że zdążymy. Musimy zdążyć z projektami dywersyfikacyjnymi dostawy gazu do 2022 roku. Ten termin się nie zmienia. Jest związany z datą zakończenia realizacji długoterminowego kontraktu jamalskiego z Gazpromem – zadeklarował minister. – Projekt połączenia z szelfem norweskim przez Danię jest w końcowej fazie rozmów, które prowadzą do ustalenia warunków tej inwestycji. Musi się ona rozpocząć zgodnie z regułami panującymi w Unii Europejskiej. Rozpocznie się otwarciem procedury pierwszej fazy open season, czyli badania rynku.

– Projekt jest o tyle skomplikowany, że ma więcej niż dwóch uczestników. Powoduje to, że zgoda musi być wielostronnie zaakceptowana. Jesteśmy na dobrej drodze – przyznał Naimski.

Projekt dywersyfikacji za pomocą Bramy Północnej zakłada budowę Korytarza Norweskiego i interkonektorów do 2022 roku. – Rok temu mówiliśmy o tym projekcie, który podejmowaliśmy jako nowy rząd. Po roku mogę powiedzieć, że jest on zaawansowany w takim stopniu, jak planowaliśmy. Harmonogram jest odliczany od końca. Plan został uzgodniony z sąsiadami. Ten rok poświęciliśmy na uzgodnienie harmonogramu, aby skoordynować go z planami sąsiadów – powiedział Naimski.

– Gaz-System prowadzi te inwestycje i jest operatorem. To na nim formalnie i praktycznie spoczywa odpowiedzialność za realizację tych inwestycji. Warto powiedzieć, że inwestycje tej spółki na terenie Polski, rozbudowa systemu przesyłowego w naszym kraju, to większe zaangażowanie niż będzie potrzebne do budowy odcinka między Polską a Danią (Baltic Pipe – przyp. red.) bo za to będzie odpowiedzialny. To więcej niż interkonektory. To tysiące kilometrów interkonektorów, które są teraz budowane. Gaz-System jest w stanie realizować te inwestycje w terminie m.in. dzięki ustawie specjalnej obowiązującej w tej kwestii, która jest istotnym narzędziem przyspieszającym inwestycję – poinformował minister.

– Jesteśmy w sprawie Bramy Północnej w kontakcie z sąsiadami. Ważnym kierunkiem jest Ukraina. Łącznik, który mamy z Ukrainą chcemy rozbudować do przynajmniej 5 mld m3 rocznie. Gaz-System jest w rozmowach na temat warunków tej rozbudowy z ukraińskimi firmami. Jeżeli to się w tej chwili opóźnia, to źródło jest po ukraińskiej stronie – przyznał. Przypomniał, że na Ukrainie trwa reforma rynku gazu w zgodzie z trzecim pakietem energetycznym. – To powoduje, mam nadzieje doraźne, problemy decyzyjne.

Naimski: Korytarz Norweski ma poparcie Danii i Norwegii

– W dziedzinie zaopatrzenia Polski w gaz ziemny wiemy dokładnie co musi być zrobione. Mamy dokładnie określoną strategię, plan i termin, oraz kamienie milowe w tych inwestycjach, które muszą być wypełnione. Mamy też kontrolę nad całym procesem od początku do końca. To optymistyczny komunikat – powiedział Piotr Naimski o projekcie budowy gazociągu do Norwegii.

– Ten projekt jest popierany przez rząd i polityków w Danii i Norwegii. To politycy duńscy mówili, że tak czy owak, niezależnie od warunków technicznych ten projekt powstanie. Studium wykonalności pokazało, że jest on opłacalny – mówił o Korytarzu Norweskim na konferencji Gaz dla Polski 2017 pod patronatem BiznesAlert.pl. Minister przyznał jednak, że wybory parlamentarne w Danii i Norwegii mogą mieć wpływ na stanowisko rządów. Jednocześnie odmówił informacji na temat kosztów projektu, które zostaną ujawnione dopiero po pierwszych przetargach. – Cenna jest gotowość do udziału finansowego w przedsięwzięciu. PGNiG ma udziały w złożach i plany dalszych inwestycji w tym zakresie – przyznał. – Gaz-System jest w stanie samodzielnie unieść tę inwestycję.