Dogrywka o przyszłość węgla w Sejmie przed, po wyborach, a przed nową kadencją

8 września 2023, 06:00 Alert

Jeżeli Sejm nie odrzuci poprawek Senatu grzebiących Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego, nie powstanie ona w tej kadencji. Istnieje jednak szansa, że stary rząd doprowadzi do tego po wyborach, a przed nową kadencją parlamentu. Alternatywa to wcześniejsze posiedzenie Sejmu jeszcze przed wyborami.

Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl
Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Senat odrzucił zapisy ustawy o gwarancjach finansowych Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Agencja ma przejąć aktywa węglowe od państwowych spółek energetycznych zapewniając bezpieczeństwo dostaw energii na rynku i swobodę inwestycji firmom. Senatorzy przeciwni ustawie ostrzegają przed monopolizacją rynku.

Nie ma posiedzenia Sejmu zaplanowanego na czas przed wyborami parlamentarnymi w połowie października. Głosowanie Sejmu za odrzuceniem poprawek Senatu wówczas byłoby także ryzykowne politycznie, bo posłowie znają już listy wyborcze i mogą być nieposłuszni partiom w razie niezadowolenia z ich kształtu. Ta opcja jest dalej rozważana.

Alternatywne rozwiązanie to wykorzystanie posiedzenia Sejmu już po wyborach, ale jeszcze przed nową kadencją. Stara kończy się w dniu poprzedzającym kolejną. Według informacji BiznesAlert.pl jest to rozwiązanie brane pod uwagę.

Teresa Wójcik / Wojciech Jakóbik

Senat odrzucił ustawę o gwarancjach finansowych potrzebnych NABE