BezpieczeństwoWszystko

NCSS zajmie się strategią dla przemysłu i zbrojeniówki

PT91 Twardy

W dniu 20 stycznia 2016 roku Narodowe Centrum Studiów Strategicznych zorganizowało w Warszawie pierwszy z czterech warsztatów w ramach projektu “Strategia przemysłowo-obronna RP – bezpieczeństwo i konkurencyjność”. Tematyką spotkania była rola przemysłu obronnego w Polsce. Finalnym produktem projektu będzie raport zawierający zalecenia dotyczące opracowania strategii i rekomendacje dotyczące zmian systemowych umożliwiających rozwój przemysłu obronnego.

W warsztatach udział wzięli przedstawiciele: Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Rozwoju, Inspektoratu Uzbrojenia MON, I3TO, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wojskowych instytutów badawczych, technicznych i wojskowych uczelni wyższych, sektora przemysłowego, firm doradztwa biznesowego oraz mediów.

Do najważniejszych celów spotkania zaliczyć można: określenie roli polskiego przemysłu obronnego zarówno w aspekcie krajowym, jak i zagranicznym, omówienie problemu zachowania równowagi pomiędzy konkurencyjnością polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych i bezpieczeństwem państwa oraz możliwości osiągnięcia przewagi komparatywnej na arenie globalnej.

W trakcie warsztatów jako pierwszy z gości głos zabrał gen. bryg. dr Adam Duda, który od lipca 2015 r. sprawuje stanowisko szefa Inspektoratu Uzbrojenia. Nakreślił on główne kierunki zainteresowań sektora obronnego w Polsce. Zauważył m.in. że „próba zbudowania naszego przemysłu zbrojeniowego tylko w oparciu o potrzeby polskich sił zbrojnych jest ślepą uliczką”.

Kolejni uczestnicy zwracali uwagę na problem braku kultury planowania perspektywicznego i strategicznego w Polsce, co dotyczy wielu sektorów gospodarki, lecz w dziedzinie obronności kraju stwarza wyjątkowo duże ryzyko. Zgodzono się, co do potrzeby stworzenia wizji rozwoju na więcej niż dotychczasowe 10 lat. W procesie tym, według uczestników seminarium, wiodącą rolę powinno odgrywać Ministerstwo Obrony Narodowej.

Prof. dr hab. Robert Głębocki (Politechnika Warszawska) zwrócił uwagę na istotny aspekt omawianego zagadnienia – problematykę struktury własnościowej polskiego przemysłu. Według opinii prof. Głębockiego „przemysł obronny jest jednym z niewielu przemysłów, które w Polsce pozostały jeszcze w polskich rękach, (…) jest praktycznie jedynym z pośród tych wszystkich, który wymaga wysokich technologii i moim zdaniem mógłby być kołem napędowym polskiej gospodarki”.

Podczas kolejnych trzech warsztatów uczestnicy projektu podejmą próbę wypracowania rekomendacji dotyczących postulowanych kierunków działań dla podmiotów z polskiego przemysłu zbrojeniowego. Rekomendacje dotyczyć będą konkretnych instrumentów wsparcia przemysłu, sposobów kierowania i zarządzania oraz miejsca polskiego przemysłu zbrojeniowego na arenie międzynarodowej.


Powiązane artykuły

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Transporter opancerzony zablokował niemiecką autostradę

W nocy z niedzieli na poniedziałek, 29/30 czerwca, na autostradzie A7 w Szlezwiku-Holsztynie, zepsuł się kołowy transporter opancerzony Fuchs i...
Ukraiński żołnierz niesie 155 mm pocisk artyleryjski przed ostrzelaniem rosyjskich pozycji z dostarczonej przez USA haubicy M777 w obwodzie charkowskim na Ukrainie, foto: AP Photo/Evgeniy Maloletka

Ukraina walczy o samowystarczalność w produkcji amunicji NATO

Mimo intensywnego rozwoju krajowego przemysłu zbrojeniowego, Ukraina wciąż nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić zapotrzebowania własnej armii na amunicję kalibru...

Udostępnij:

Facebook X X X