W dniu 20 stycznia 2016 roku Narodowe Centrum Studiów Strategicznych zorganizowało w Warszawie pierwszy z czterech warsztatów w ramach projektu „Strategia przemysłowo-obronna RP – bezpieczeństwo i konkurencyjność”. Tematyką spotkania była rola przemysłu obronnego w Polsce. Finalnym produktem projektu będzie raport zawierający zalecenia dotyczące opracowania strategii i rekomendacje dotyczące zmian systemowych umożliwiających rozwój przemysłu obronnego.
W warsztatach udział wzięli przedstawiciele: Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Rozwoju, Inspektoratu Uzbrojenia MON, I3TO, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wojskowych instytutów badawczych, technicznych i wojskowych uczelni wyższych, sektora przemysłowego, firm doradztwa biznesowego oraz mediów.
Do najważniejszych celów spotkania zaliczyć można: określenie roli polskiego przemysłu obronnego zarówno w aspekcie krajowym, jak i zagranicznym, omówienie problemu zachowania równowagi pomiędzy konkurencyjnością polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych i bezpieczeństwem państwa oraz możliwości osiągnięcia przewagi komparatywnej na arenie globalnej.
W trakcie warsztatów jako pierwszy z gości głos zabrał gen. bryg. dr Adam Duda, który od lipca 2015 r. sprawuje stanowisko szefa Inspektoratu Uzbrojenia. Nakreślił on główne kierunki zainteresowań sektora obronnego w Polsce. Zauważył m.in. że „próba zbudowania naszego przemysłu zbrojeniowego tylko w oparciu o potrzeby polskich sił zbrojnych jest ślepą uliczką”.
Kolejni uczestnicy zwracali uwagę na problem braku kultury planowania perspektywicznego i strategicznego w Polsce, co dotyczy wielu sektorów gospodarki, lecz w dziedzinie obronności kraju stwarza wyjątkowo duże ryzyko. Zgodzono się, co do potrzeby stworzenia wizji rozwoju na więcej niż dotychczasowe 10 lat. W procesie tym, według uczestników seminarium, wiodącą rolę powinno odgrywać Ministerstwo Obrony Narodowej.
Prof. dr hab. Robert Głębocki (Politechnika Warszawska) zwrócił uwagę na istotny aspekt omawianego zagadnienia – problematykę struktury własnościowej polskiego przemysłu. Według opinii prof. Głębockiego „przemysł obronny jest jednym z niewielu przemysłów, które w Polsce pozostały jeszcze w polskich rękach, (…) jest praktycznie jedynym z pośród tych wszystkich, który wymaga wysokich technologii i moim zdaniem mógłby być kołem napędowym polskiej gospodarki”.
Podczas kolejnych trzech warsztatów uczestnicy projektu podejmą próbę wypracowania rekomendacji dotyczących postulowanych kierunków działań dla podmiotów z polskiego przemysłu zbrojeniowego. Rekomendacje dotyczyć będą konkretnych instrumentów wsparcia przemysłu, sposobów kierowania i zarządzania oraz miejsca polskiego przemysłu zbrojeniowego na arenie międzynarodowej.