CiepłownictwoEnergetykaEnergia elektryczna

W lutym ruszą dwa nabory dotyczące dofinansowania kogeneracji

Ciepłownia we Wrocławiu fot. KOGENERACJA

Ciepłownia we Wrocławiu fot. KOGENERACJA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 3 lutego rozpocznie dwa nabory dla przedsiębiorstw w obszarze ciepłowniczym na dofinansowanie wysokosprawnej kogeneracji, czyli równoczesnego wytwarzania ciepła i energii. Jak przekazał w środę fundusz, budżet obu naborów to 1,7 miliardów złotych.

Poinformowano, że składanie wniosków w naborach będzie możliwe od 3 lutego do 30 czerwca 2025 roku lub do wyczerpania środków. Dofinansowanie ma być udzielane w formie dotacji do 50 procent oraz pożyczek do 100 procent kosztów kwalifikowanych.

Jak wyjaśnił NFOŚiGW, celem obu programów jest “promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji w sektorze ciepłowniczym”. Ze wsparcia wyłączone zostaną instalacje współspalania stałych paliw kopalnych z innymi paliwami (np. biomasa) w instalacjach wielopaliwowego spalania jak i dedykowanego spalania wielopaliwowego. Dofinansowanie obejmie instalacje, z których co najmniej 70 procent ciepła użytkowego wytwarzanego rocznie będzie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej – wskazał NFOŚiGW.

Kogeneracja powiatowa

Pierwszy program “Kogeneracja powiatowa” skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wytwarzania ciepła lub energii elektrycznej i ciepła. Ponadto, muszą realizować projekt w ramach systemu ciepłowniczego o zamówionej mocy cieplnej poniżej 50 MW.

Dofinansowanie beneficjent może otrzymać na budowę, przebudowę jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 1 MW. Jednostki te muszą pracować w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, w których do produkcji energii wykorzystuje się ciepło odpadowe, odnawialne źródła energii (OZE), paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór. Elementem inwestycji może być m.in. przyłącze do sieci elektroenergetycznej lub gazowe. NFOŚiGW wskazał, że całkowity budżet programu na lata 2022 – 2030 to miliard złotych, z czego budżet ruszającego naboru to 742 milionów złotych.

Budowa i przebudowa jednostek wytwórczych

Drugim programem jest “kogeneracja dla Ciepłownictwa Część 1) Budowa i/lub przebudowa jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW”. Skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii, o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW. Muszą też realizować projekt w ramach systemu ciepłowniczego o zamówionej mocy cieplnej nie mniejszej niż 50 MW.

Beneficjent może otrzymać wsparcie na budowę, przebudowę jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW. Podobnie jak w pierwszym programie, jednostki te muszą pracować w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, w których do produkcji energii wykorzystuje się: ciepło odpadowe, OZE, paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny, wodór. Elementy inwestycji również pokrywają się z pierwszym programem.

– W ramach pierwszego naboru wniosków w programie NFOŚiGW podpisał umowy z trzema beneficjentami o łącznej wartości blisko 236 milionów złotych (dotacje i pożyczki). Program z całkowitym budżetem trzech miliardów złotych realizowany jest w latach 2022 – 2030 – poinformował Fundusz. Wskazał, że budżet ruszającego w lutym naboru to ponad miliard złotych.

Kogeneracja to równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym; celem takiego działania jest mniejsze zużycia paliwa niż w procesach rozdzielonych.

Biznes Alert / PAP

W lutym ruszają nowe dopłaty do elektryków. To ostatni tak duży program


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X