NFOŚiGW oskarża poprzedników o rozdawanie środków publicznych

9 czerwca 2016, 08:15 Alert
NFOSiGW

(Gramwzielone.pl)

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w przyszłym tygodniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma przedstawić nową listę programów priorytetowych. Na zorganizowanej w tym celu konferencji przedstawiciele Funduszu mają przy okazji wyliczyć straty, które ich zdaniem są efektem działalności poprzedniego zarządu NFOŚiGW.

W najbliższy wtorek Narodowy Fundusz ma przedstawić nową listę programów priorytetowych. Nowy zarząd, który objął kierownictwo nad Funduszem po ostatnich wyborach parlamentarnych, wstrzymał lub zakończył realizację kluczowych programów uruchomionych przez poprzedni zarząd Funduszu.

Chodzi m.in. o programy Kawka, z którego finansowana była walka z niską emisją poprzez dofinansowanie do wymiany pieców węglowych, a także program Ryś mający na celu dofinansowanie termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz program Prosument, z którego dofinansowano domowe mikroinstalacje OZE. Od czasu wstrzymania tych programów nie wiadomo, czy będą one dalej prowadzone, a jeśli tak to na jakich zasadach.

Narodowy Fundusz przedstawił za to ostatnio założenia dwóch nowych programów mających na celu finansowanie inwestycji geotermalnych. NFOŚiGW podał, że w nowej ofercie programów mających na celu wsparcie inwestycji proekologicznych przeznaczy 700 mln zł na projekty związane z wykorzystaniem geotermii. Więcej informacji o tych programach w artykule: NFOŚiGW da 700 mln zł na geotermię.

Kompletne założenia dotyczące nowej oferty programowej NFOŚiGW mamy poznać w najbliższy wtorek. Na tej konferencji NFOŚiGW ma też poruszyć temat zawiadomienia prokuratury ws. zerwania umowy na geotermię toruńską. W komunikacie prasowym ocenia, że z powodu wstrzymania dotacji na ten cel NFOŚiGW stracił 5 mln zł. Władze Ministerstwa Środowiska i NFOŚiGW zgłosiły wcześniej tą sprawę do prokuratury.

Jednym z punktów najbliższej konferencji poświęconej prezentacji nowej oferty programowej przedstawiciele Funduszu chcą też omówić niegospodarne – ich zdaniem – dysponowanie finansami publicznymi przez poprzednie władze NFOŚiGW.

Fundusz ocenia w komunikacie, że poprzednie władze NFOŚiGW w latach 2008-2015 przyznały w formie dotacji „koncernom międzynarodowym” i „najbogatszym firmom” ponad 1,6 mld zł.

– Było to niedopuszczalne rozdawanie środków publicznych, skutkujące brakiem wsparcia dla wielu przedsięwzięć potrzebnych polskiej gospodarce – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.