AlertEnergetykaOZEWykop

Niemcy i Saudyjczycy chcą współpracować przy rozwoju technologii wodorowych

Podpisanie porozumienia pomiędzy KAS a RFN fot.BMWI

Niemiecki minister gospodarki Peter Almaier oraz saudyjski minister energetyki Abdulaziz bin Salman Al Saud podpisali protokół ustaleń o współpracy w dziedzinie wodoru między Niemcami a Arabią Saudyjską.

Niemiecko-saudyjska współpraca wodorowa

Porozumienie, które jest osadzone w kontekście niemiecko-saudyjskiego dialogu energetycznego, podkreśla zobowiązanie obu krajów do ścisłej współpracy w produkcji, przetwarzaniu, wykorzystaniu i transporcie zielonego wodoru.

– Niemcy będą musiały importować neutralny klimatycznie wodór, jeśli mamy osiągnąć cele paryskiego porozumienia klimatycznego i sprawić, że transformacja energetyczna zakończy się sukcesem. Rozpoczynając współpracę niemiecko-saudyjską w dziedzinie wodoru, cieszymy się, że możemy położyć podwaliny pod ścisłą współpracę w tej dziedzinie z ważnym partnerem międzynarodowym – powiedział Almaier.

Biorąc pod uwagę korzystne warunki do wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, Arabia Saudyjska ma w dłuższej perspektywie duże szanse stać się głównym eksporterem zielonego wodoru. W ramach współpracy w dziedzinie wodoru Niemcy i Arabia Saudyjska dążą do realizacji konkretnych projektów dotyczących wodoru. Ponadto ma zostać opracowana mapa drogowa na rzecz wzajemnego dzielenia się wiedzą fachową we współpracy z sektorem prywatnym w kwestiach technologii, biznesu i regulacji.

Niemieccy dostawcy technologii pracują nad opracowaniem światowej klasy rozwiązań w całym łańcuchu wartości wodoru, w tym sposobów konwersji wodoru na paliwa syntetyczne, takie jak e-paliwa dla lotnictwa.

Ministerstwo gospodarki i energetyki Niemiec/Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Kaganiec zadziała na Nord Stream 2, nawet jeśli ma słać wodór. Polska musi działać


Powiązane artykuły

Umowa surowcowa USA-Ukraina. Szansa na odbudowę czy ryzyko zależności?

Dla Ukrainy podpisanie umowy surowcowej ma znaczenie przede wszystkim polityczne – poprawia stosunki z USA i pozycję negocjacyjną względem Rosji....
Elektrownia jądrowa. Źródło: Freepik

Niemcy nie blokują już atomu w UE, ale u siebie go nie chcą

Nowy niemiecki rząd już w pierwszych tygodniach swojego rządzenia diametralnie zmienił swoje nastawienie i działanie w zakresie polityki energetycznej i...
Reaktor Maria. Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych/YouTube

Reaktor Maria jest gotowy do pracy, ale ruszy nie wcześniej niż za miesiąc

Reaktor Maria, jedyny polski reaktor badawczy w Otwocku, zgłasza gotowość do wznowienia pracy po przymusowej przerwie. Najpierw musi jednak otrzymać...

Udostępnij:

Facebook X X X