Niemcy chcą ściślej kontrolować inwestycje z Chin

22 sierpnia 2023, 09:10 Alert

Wicekanclerz RFN i minister gospodarki Robert Habeck (Partia Zielonych) wzywa do ściślejszej kontroli zagranicznych grup w sektorach krytycznych, takich jak półprzewodniki i sztuczna inteligencja (AI).

Niemcy Bundestag Berlin
Bundestag. Fot. Michał Perzyński/BiznesAlert.pl

Propozycje, potwierdzone przez Habecka pojawiają się w czasie intensywnej debaty w Europie i USA na temat zachodnich stosunków gospodarczych z Pekinem. Co ważne, zalecenia zostały przedstawione zaledwie kilka tygodni po ostrzeżeniu Berlina, że ​​Pekin staje się „bardziej represyjny wewnętrznie” i „bardziej agresywnie na zewnątrz”.

ChRL były krytykowane przez zachodnich sojuszników za rosnący autorytaryzm, nieustanne groźby wobec Tajwanu i utrzymywanie bliskich stosunków z Rosją pomimo jej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w zeszłym roku.

Proponowane przepisy są na etapie konsultacji pomiędzy rządowymi resortami i są następstwem opublikowanej w zeszłym miesiącu długo oczekiwanej strategii Berlina dla Chin.

Warto zwrócić uwagę, że przedsiębiorstwa i inwestorzy spoza UE są już poddawani procesowi kontroli przy zakupie aktywów w kraju, przy czym europejski rząd ma prawo zawetować przejęcie, jeśli uzna, że ​​stwarza ono zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa narodowego.

Propozycje Habecka mają jednak na celu uproszczenie i skonsolidowanie szeregu istniejących przepisów.

Chociaż środki kontroli nie wspominają one wyraźnie o ChRL, obejmują bardziej rygorystyczne ograniczenia dla sektorów, w których chińska dominacja lub wpływy są postrzegane jako zagrożenie dla zachodniego bezpieczeństwa gospodarczego, takich jak półprzewodniki, sztuczna inteligencja i obliczenia kwantowe.

Habeck stara się także rozprawić się z próbami Chin zmierzającymi do obejścia istniejących przepisów, takich jak nabywanie własności intelektualnej w ramach umów licencyjnych lub poprzez rozszerzenie definicji rodzajów inwestycji podlegających monitorowaniu.

W czerwcu Berlin przedstawił Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, która dotyczy kwestii obronności, surowców krytycznych, a także polityki wobec ChRL. RFN postrzega Państwo Środka jako „partnera, konkurenta i systemowego rywala”.

Niemcy dostały nauczkę po doświadczeniach z uzależnieniem energetycznym z Rosją, jednak w relacjach z Chinami nie zamierzają popełnić tego samego błędu. Berlin zamierza zmniejszyć zależność w imporcie surowców krytycznych, jednak sprzeciwia się całkowitemu odłączeniu z gospodarką Państwa Środka.

Financial Times / Jacek Perzyński

Perzyński: Niemcy chcą zmniejszyć, ale nie porzucić zależność od Chin przy okazji chroniąc klimat