Nowa elektrownia węglowa w Niemczech ma zacząć działać w przyszłym roku

2 listopada 2019, 17:30 Alert
Elektrownia Datteln 4. Źródło: Uniper
Elektrownia Datteln 4. Źródło: Uniper

Opalana węglem kamiennym elektrownia Datteln IV w Zagłębiu Ruhry, jedyna budowana obecnie w Niemczech siłownia tego rodzaju, zostanie częściowo przyłączona do sieci w pierwszym kwartale 2020 roku – poinformował jej inwestor, spółka energetyczna Uniper.

Utworzona przez niemiecki rząd komisja węglowa zaleciła, by nie rezygnować z uruchamiania „już zbudowanych, ale jeszcze niewprowadzonych do eksploatacji elektrowni” i by podejmować z ich właścicielami rozmowy na ten temat. Dyrektywa komisji odnosi się w praktyce tylko do Datteln IV.

Niemiecki rząd zatwierdził plan odejścia od węgla

Z wiadomości, którą Uniper umieścił w witrynie jawności niemieckiej giełdy prądu elektrycznego EEX, wynika, że pierwsze przedsięwzięcia synchronizujące nową elektrownię z siecią przesyłową zaplanowano na styczeń. Jak oświadczył rzecznik koncernu, pełne uruchomienie obiektu spodziewane jest latem – o czym już wcześniej informował branżowy serwis Energate Messenger.
Elektrownia Datteln IV ma mieć moc około 1100 megawatów. Jej budowa rozpoczęła się w 2007 roku i miała się zakończyć jeszcze w roku 2011, ale udaremniły to powodowane usterkami przestoje.

Polska Agencja Prasowa

Stępiński: Niemcy odejdą od węgla ścieżką podobną do Polski