Niemcy odpalają stare elektrownie węglowe, bo brakuje im gazu

1 sierpnia 2022, 13:45 Alert

Wkrótce ma zostać uruchomiona pierwsza elektrownia węglowa, która znajdowała się dotychczas w rezerwie. Elektrownia Mehrum znajdująca się w Dolnej Saksonii ma pomóc zastąpić energię wytwarzaną z gazu ziemnego.

Od 14 lipca rozporządzenie zezwala na ponowne uruchomienie elektrowni opalanych węglem kamiennym z tzw. rezerwy sieciowej w celu oszczędzania gazu ziemnego. Według Federalnej Agencji ds. Sieci gaz ziemny stanowił 11,2 procent produkcji energii w czerwcu.

Kontrowersje wokół energii gazowej

W weekend w rządzie federalnym pojawiły się spory dotyczące wytwarzania energii elektrycznej z gazu. Minister finansów Christian Lindner wezwał do zaprzestania tego i umożliwienia dalszego funkcjonowania elektrowni jądrowych.

– Musimy pracować nad tym, aby kryzysowi gazowemu nie towarzyszył kryzys elektroenergetyczny – powiedział w niedzielę przewodniczący Wolnej Partii Demokratycznej. – Gaz nie może być już dłużej wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej, jak to się wciąż dzieje – dodał.

– Robert Habeck miałby uprawnienia prawne, aby temu zapobiec. Wiele można powiedzieć, żeby nie zamykać pozostałych elektrowni jądrowych, ale w razie potrzeby można korzystać z nich do 2024 roku – powiedział Lindner, zwracając się do federalnego ministra gospodarki.

Kryzys elektroenergetyczny

Rzecznik Habecka odpowiedział, że całkowite porzucenie gazu w sektorze elektroenergetycznym doprowadziłoby do kryzysu elektroenergetycznego i przerw w dostawach prądu. – Istniejące elektrownie gazowe są istotne dla systemu, muszą być zaopatrywane w gaz. Jeśli nie dostają gazu, pojawiają się poważne zakłócenia. W tym bezpieczeństwo dostaw – dodał.

Energia na potrzeby ponad 500 tys. gospodarstw domowych

Elektrownia Mehrum znajduje się od początku grudnia 2021 roku w rezerwie – poinformowała dyrektor handlowy spółki Kathrin Voelkner. – Zadeklarowaliśmy powrót na rynek energii elektrycznej. Zakładamy, że wrócimy do sieci w krótkim terminie – dodała.

Elektrownia w 2018 roku wyprodukowała wystarczającą ilość energii elektrycznej, by teoretycznie zasilić ponad pół miliona domów.

Zezwolenie na energię z węgla i ropy

Rozporządzenie rządu federalnego zezwala na sprzedaż energii elektrycznej z rezerwowych elektrowni opalanych węglem kamiennym lub ropą do końca kwietnia 2023 roku. Ministerstwo gospodarki przygotowuje także rozporządzenie o ponownym uruchomieniu wyłączonych już elektrowni na węgiel brunatny.

ZeitOnline/Jakub Sadowski

Węglowy gigant w Niemczech rozważa sprzedaż całego biznesu