Niemieckie firmy narzekają na wzrost cen paliw i energii

30 czerwca 2021, 10:00 Alert

Wiele firm w Niemczech jest zaniepokojonych rozwojem sytuacji na giełdzie energii elektrycznej. Tam cena podwoiła się od marca 2020 roku. Sprawa ma również wątek polityczny.

Hurtowa cena energii elektrycznej w Niemczech bije rekordy. Na rynku terminowym giełdy energii EEX jedna megawatogodzina (MWh) energii elektrycznej, która ma zostać dostarczona w nadchodzącym roku, kosztuje obecnie prawie 70 euro. To najwyższy poziom od 12 lat.

W marcu 2020 roku, na początku pandemii, megawatogodzina na giełdzie energii kosztowała 35 euro, czyli tylko połowę tego, co obecnie. Na cenę wpływa między innymi gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Na horyzoncie nie widać zatem odwrócenia trendu. Wyższe koszty zużycia energii ze źródeł kopalnych oznaczają, że firmy i konsumenci mają motywację do zmniejszania swojego zużycia – a tym samym do obniżenia emisji CO2 w perspektywie średnioterminowej.

FDP wzywa do pomocy dla firm

Jednak ostatnio debata na temat cen benzyny, które również rosną ze względu na podatek od CO2, pokazała, że ​​część polityków ma trudności z wytrwaniem w swoim fundamentalnym zaangażowaniu w większą ochronę klimatu, gdy tylko pojawią się skargi na wyższe ceny. Przedstawiciele CDU i SPD przyłączyli się do krytyki z powodu rosnących cen paliw – choć sami obrali ten kurs.

– Dla wielu firm, zwłaszcza średnich, jest to szok. Ceny prądu stają się coraz większym obciążeniem dla wielu firm – ostrzega Wolfgang Hahn, dyrektor zarządzający ECG Energie Consulting GmbH, która organizuje kontrakty energetyczne dla firm. Politycy już teraz domagają się ulg dla przemysłu. – Koszty energii elektrycznej są ważnym czynnikiem dla inwestycji – powiedział wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej FDP Michael Theurer w „Handelsblatt” – i wezwał do podjęcia środków zaradczych w przypadku podatków i opłat: – Różnego rodzaju podatki stanowią ponad połowę cen energii elektrycznej – zauważył.

Spiegel/Michał Perzyński

Fedorska: Niemcy chcą obniżyć koszt Energiewende w cenach energii