AlertAtomEnergetykaOZE

Niemcy nie chcą atomu w Holandii

Flaga Holandii. Źródło: max pixel

Flaga Holandii. Źródło: max pixel

Wyniki wyborów do drugiej izby sejmowej w Holandii umożliwią premierowi Markowi Rutte pozostanie na stanowisku. Jednym z największych wyzwań, przed którym stanie, będą plany budowy nowej elektrowni jądrowej. Projekt wywołuje jednak coraz większy sprzeciw zarówno w samej Holandii, jak i – co raczej nie dziwi – w sąsiednich Niemczech.

OZE i atom

Holandia stoi obecnie przed koniecznością przeprowadzenia transformacji energetycznej. Eksploatacja własnego gazu została już bardzo ograniczona i wkrótce będzie całkowicie zaniechana ze względu na niebezpieczeństwo trzęsień ziemi na terenach gazonośnych.

Aby jednocześnie spełnić cele klimatyczne i zaspokoić potrzeby energetyczne kraju, planowany jest nie tylko wzrost importu gazu oraz rozwój energetyki wodorowej i wiatrowej (onshore i offshore), lecz także budowa drugiej elektrowni jątrowej.

Niemalże już rytualną krytykę ze strony niemieckiej wywołały zarówno same plany Ruttego dotyczące budowy elektrowni jądrowej, jak i jej lokalizacji w Eemshaven, położonym niedaleko od niemieckiej granicy. Zaniepokojenie holenderskimi planami wyraził Olaf Lies, landowy minister ds. ochrony środowiska z Dolnej Saksonii w graniczącej z Niderlandami.

Ostatecznie lokalizacja w Eemshaven została odrzucona przez parlament niderlandzki. W tej sytuacji Rutte wskazał na możliwość budowy elektrowni w regionie Groningen. Reakcją na to były protesty lokalnej społeczności. Premier zrezygnował więc z tych planów.

Aleksandra Fedorska

Niemiecki plan denuklearyzacji Europy rodzi krytykę w Szwajcarii


Powiązane artykuły

KPEiK trafi do rządu we wrześniu. Mniej OZE w energetyce

Resort klimatu i środowiska zakończył prace, nad projektem KPEiK. W stosunku do wcześniejszego, przedstawionego w październiku 2024 roku, ministerstwo szacuje...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Google pomoże zbudować polską elektrownię jądrową

Westinghouse, amerykański partner Polski w budowie jej pierwszej elektrowni jądrowej, ogłosił współpracę z Google Cloud. Firmy chcą zoptymalizować proces montażu...

Sankcje wpędzają Rosnieft w problemy. Tankowiec płynie na pusto

Ostatni pakiet unijnych sankcji objął spółkę Nayara, właścicielkę drugiej największej rafinerii w Indiach, której 49 procent udziałów należy do Rosnieftu....

Udostępnij:

Facebook X X X