AlertEnergetykaSurowce

Huty niemieckie są do kupienia za jeden euro

Huta Stali ArcelorMittal. Fot ArcelorMittal

Huta Stali ArcelorMittal. Fot ArcelorMittal

Niemiecki koncern Thyssenkrupp o tradycji sięgającej XIX w. zadecydował o sprzedaży swoich hut. Decyzję ogłosiła Martina Merz, przewodnicząca zarządu. W sektorze produkcji stali jest zatrudnionych 26 tys. pracowników.


Sprzedażą niemieckich hut zajmuje się bank inwestycyjny Goldman Sachs. Bankowcy zaproponowali inwestora finansowego CVC, który według informacji niemieckiej gazety Handelsblatt, chce zaoferować jedno euro. Na rynku nie ma innych zainteresowanych kupnem hut od Thyssenkrupp.

Część zarządu oraz związki zawodowe krytykują decyzję Martiny Merz i uważają, że to huty są prawdziwym skarbem tego koncernu, a sprzedanie ich to absurd.

CVC miał zobowiązać się do inwestycji w transformację konwencjonalnych hut na zieloną stal. – Dzięki zielonej stali, firma mogłaby zająć czołową pozycję w branży. Wielu klientów, przede wszystkim z branży motoryzacyjnej, jest skłonnych zapłacić wyższą cenę za zieloną stal – pisze Handelsblatt.

Thyssenkrupp jest największych niemieckim koncernem hutniczym. W zeszłym roku obrót Thyssen-Krupp AG wyniósł 41,1 mld euro. W skali roku w niemieckich hutach koncernu Thyssenkrupp wytwarzanych jest 11-12 milionów ton stali.

Handelsblatt/Aleksandra Fedorska

Czy zielona stal potrzebuje nowego programu kształcenia zawodowego w Niemczech i Polsce?


Powiązane artykuły

Warszawa, 23.07.2025. Nowy minister energii Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej premiera Donalda Tuska w KPRM w Warszawie, 23 bm. Szef rządu przedstawił szczegóły rekonstrukcji swojego gabinetu. (mr) PAP/Leszek Szymański

Rekonstrukcja rządu. Co wiemy o nowych superministerstwach?

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w ramach rekonstrukcji rządu. Zmienia się struktura administracji rządowej, w której znajdą się dwa nowe...

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X