Niemiecka organizacja ekologiczna NABU jest bardzo zadowolona z wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2 w wodach niemieckich do końca maja – powiedział Kim Cornelius Detloff, kierownik w Naturschutzbund Deutschland. BiznesAlert.pl uzyskał komentarz Federalnej Agencji Żeglugi i Hydrografii (BSH) do tej sprawy.
Ekolodzy zadowoleni
– Obecny konflikt dotyczy zmienionych przez Federalną Agencję Żeglugi i Hydrografii (BSH) ram czasowych budowy od stycznia do czerwca w rezerwacie ptaków znajdującego się na trasie budowy gazociągu. Teraz, gdy we wskazanych miesiącach na wodach Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Niemiec na Morzu Bałtyckim nie ma żadnej budowy, ten konflikt dobiegł końca – powiedział Detloff.
NABU nie zgadza się również z narracją niemieckiego rządu o zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w Europie przez gazociąg Nord Stream 2.
– Istnieje wystarczająco dużo infrastruktury importowej w postaci rurociągów czy terminali do odbioru skroplonego gazu. Dzięki licznym nadwyżkom przepustowości w europejskiej sieci gazowej, pojedyncze przypadki niedoborów i szczytowego zapotrzebowania na gaz mogą być szybko kompensowane – dodał Detloff.
– Każdy dodatkowy projekt gazowy zwiększa ryzyko uzależnienia od paliw kopalnych i opóźnia wdrażanie transformacji energetycznej. Tym samym projekty dotyczące gazu ziemnego są sprzeczne z celami klimatycznymi rządu federalnego Niemiec i Unii Europejskiej – podsumował.
Komentarz BSH
Federalna Agencja Żeglugi i Hydrografii poinformowała BiznesAlert.pl, że zgodnie z wydanym zezwoleniem z 14 stycznia 2021 roku, Nord Stream 2 mógł zostać budowany w WSE Niemiec na odcinku 16,5 km od granicy z Danią pomiędzy 1 stycznia a 31 maja przy wykorzystaniu statków kotwiczonych. Złożenie zaskarżenia do sądu przez organizacje ekologiczne wstrzymało zastosowania zaktualizowanej w styczniu zgody.
BSH poinformowało nas również, że po 31 maja budowa będzie mogła być realizowana do końca września, bez żadnych ograniczeń co do zastosowanego sprzętu. Agencja stwierdziła ponadto, że potem nie będzie żadnych ograniczeń środowiskowych dla budowy gazociągu Nord Stream 2 w WSE Niemiec.
Ria Novosti/Mariusz Marszałkowski
Marszałkowski: Miesiąc budowy Nord Stream 2 upłynął pod znakiem Fortuny