Czy Rosja stała za próbą puczu w Niemczech?

3 sierpnia 2023, 10:00 Alert

Na początku grudnia 2022 niemieckie służby ujawniły próbę puczu w Niemczech. W ramach przeszukaniach kolejnych lokali znaleziono korespondencje podejrzanych puczystów z konsulatem rosyjskim w Lipsku. Na związek puczystów ze środowisk obywateli rzeszy z Rosja wskazuje role Rosjanki Vitalia B., która miała bliskie relacje z główną postacią puczu Henrykiem XIII Księciem Reuß i jednocześnie odwiedzała konsulat rosyjski w Lipsku.

Niemcy i Rosja fot. topwar
Niemcy i Rosja fot. topwar

Podczas przeszukania śledczy dokonali odkrycia w domu podejrzanego Franka R. Natrafili na cztery strony wydrukowanej korespondencji e-mail między trzema podejrzanymi a rosyjskim konsulatem generalnym w Lipsku, podaje publiczna stacja radiowo-telewizyjna Mitteldeutscher Rundfunk (MDR).

Niewyjaśniona tez także nadal rola Vitalia B.. Kobieta pochodząca z Rosji zajmująca się zawodowo nauką historii sztuki była określana nawet przez niektóre media jako partnerka Reußa. Są dowody na to, że Vitalia B. była także gościem rosyjskiego konsulatu generalnego w Lipsku niezależnie od innych puczystów.

Śledczy związani z tą sprawą, są jednak zdania, jak wynika z ich obserwacji lub nawet podsłuchów, ze prawdopodobnie nie było satysfakcjonującej reakcji Rosjan na prośby puczystów o wsparcie puczu w Niemczech.

Należy wspomnieć, że w dniu 7 grudnia 2022 roku miała miejsce największa obława antyterrorystyczna w Republice Federalnej Niemiec. Szefem organizacji terrorystycznej jest Heinrich XIII Książę Reuß, który został aresztowany w tym samym czasie, co 24 innych podejrzanych. W założeniu puczystów Niemcami miał rządzić Książę Reuß jako głowa państwa, powołana przez niego „rada” jako rząd i nowa armia składająca się z 286 regionalnych batalionów.

MDR / ZDF / Aleksandra Fedorska

Niemiecki kamrat Gazpromu straszy brakiem gazu ale pozostał w Rosji