Niemcy idą w ślad Polski. Rząd idzie w sukurs sieciom wobec zielonego zwrotu

10 listopada 2023, 19:00 Alert

Rząd niemiecki przejął udziały mniejszościowe operatora sieci przesyłowej energii TransnetBW działającego w Niemczech zachodnich, aby wesprzeć jego inwestycje w sieć związane z transformacją energetyczną ku źródłom odnawialnym. Operator w Polsce jest stuprocentowo państwowy.

Linia wysokiego napięcia energetyka energia
fot. Pixabay

Berlin przejął 24,95 procent akcji TransnetBW od EnBW za pośrednictwem banku rozwoju KfW nie ujawniając ceny. Akcje zostały wystawione na sprzedaż w maju 2023 roku, a pierwszą połowę udziałów mniejszościowych przejął konglomerat banków. Ci inwestorzy razem mają rozwijać dalej sieć przesyłową, której koszty rosną przez transformację energetyczną.

Rozwój źródeł odnawialnych na północy (farmy wiatrowe) oraz południu (solary) Niemiec wymusza budowę mostów energetycznych. TransnetBW zarządza także siecią na granicy z Francją, Austrią i Szwajcarią. Rozwój OZE zwiększa wymianę transgraniczną przez ich nieregularną pracę.

Operatorzy sieci przesyłowych Amprion, 50Hertz, Tennet oraz TransnetBW informowały w marcu 2023 roku, że transformacja energetyczna ku neutralności klimatycznej będzie wymagała budowy 14197 km nowych sieci za koszt 128,3 mld euro do 2045 roku, kiedy Niemcy chcą być już neutralne.

Warto przypomnieć, że w Polsce funkcjonuje jedyny operator sieci przesyłowej Polskie Sieci Elektroenergetyczne należący w stu procentach do Skarbu Państwa. PSE chcą wydać 32,2 mld zł (ok. 8 mld euro) na rozwój sieci przesyłowej do 2032 roku. Te koszty również wynikają między innymi z rozwoju OZE.

TennetBW / Wojciech Jakóbik

Grądzik: OZE, czyli odnawialne problemy z energią w Niemczech (ANALIZA)