Sondaż: Większość Niemców popiera Ukrainę, nawet jeśli ma to oznaczać wzrost cen energii

15 lipca 2022, 16:15 Alert

Większość Niemców nadal jest zwolennikami wspierania Ukrainy, nawet jeśli miałoby się to wiązać z wyższymi cenami energii elektrycznej – wynika z opublikowanego w piątek sondażu ZDF.

Flaga Niemiec. Fot. freepik.com.
Flaga Niemiec. Fot. freepik.com.

Niemcy popierają Ukrainę

Za dalszym wspieraniem zaatakowanej przez Rosję Ukrainy jest 70 procent respondentów, z kolei przeciwnego zdania jest 22 procent. Przeciwnicy pomocy Ukrainie uważają, że działania takie wpływają na podwyżkę cen energii.
Jak pokazuje sondaż, trend poparcia dla dalszej pomocy militarnej Ukrainie spada. Obecnie mniej respondentów (35 procent) opowiada się za zwiększeniem pomocy wojskowej dla tego kraju, niż było to jeszcze na początku lipca (44 procent).

Zwolennikami zaangażowania wojskowego w obecnym stopniu jest 32 procent respondentów, z kolei 24 procent opowiada się za zmniejszeniem pomocy wojskowej (tych ostatnich na początku lipca było 18 procent). Jak przypomina dpa, ceny energii zaczęły rosnąć od końca lutego, w wyniku wojny Rosji z Ukrainą. Kraje zachodnie są przekonane, że rosyjski przywódca Władimir Putin zmniejsza dostawy gazu w celu wywarcia nacisku przeciw nałożonym sankcjom.

Od poniedziałku 11 lipca przesyłanie gazu rurociągiem Nord Stream 1 zostało wstrzymany z uwagi na rutynowe prace konserwacyjne. Strona niemiecka obawia się jednak, że Rosja może wykorzystać to jako pretekst do odcięcia dostaw.

ZDF/dpa/Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

Kędzierski: Rosnące ceny energii mogą zmienić podejście Niemców do dekarbonizacji