AlertEnergetykaGaz.RopaWęgiel. energetyka węglowa

Niemcy spróbują porzucić ropę z Rosji jednak do końca 2022 roku. Bez Polski się nie uda

Tankowiec z ropą PKN Orlen z USA cumujący w Naftoporcie. Fot. PKN Orlen

Tankowiec z ropą PKN Orlen z USA cumujący w Naftoporcie. Fot. PKN Orlen

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz zadeklarował w telewizji ARD, że jego kraj spróbuje porzucić węgiel i ropę z Rosji do końca 2022 roku i gaz „tak szybko jak to możliwe”. Nierosyjskie dostawy do rafinerii wschodnioniemieckich mogą się odbywać przez Polskę.

Wcześniej Niemcy sugerowały, że mogłyby zmniejszyć import ropy z Rosji o połowę do końca 2022 roku. BiznesAlert.pl publikował obszerne wytłumaczenie Wojciecha Konończuka z Ośrodka Studiów Wschodnich na temat konieczności wykorzystania naftoportu w Gdańsku do dywersyfikacji dostaw ropy do Niemiec, a konkretnie Rafinerii Leuna i Schwedt na wschodzie kraju, które odbierają obecnie ropę rosyjską przez Ropociąg Przyjaźń. Taki scenariusz jest prawdopodobny i kontakty z Polską mogły mieć znaczenie dla nowej deklaracji Berlina.

– Spróbujemy w tym roku porzucić import rosyjskiej ropy i węgla i przygotujemy warunki techniczne do uniezależnienia się od gazu tak szybko jak to możliwe – powiedział Olaf Scholz w telewizji ARD.

Warto przypomnieć, że francuski Total zadeklarował, że zakończy kontrakty na ropę i paliwa z Rosji dostarczane do Leuny i będzie w zamian sprowadzał je z Arabii Saudyjskiej, także przez Polskę. Orlen i Lotos odmówiły komentarza na ten temat, ale ta druga firma przyznała, że odebrała historyczne ładunki paliwa saudyjskiego 16 marca.

Polska obniżyła import ropy z Rosji do około 50 procent obecnie i zamierza dalej redukować jej udział. Premier RP Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w tym tygodniu przedstawi plan szybkiego odejścia od węglowodorów rosyjskich. Polska kończy kontrakt jamalski z Gazpromem z końcem 2022 roku i zapowiada, że nie podpisze nowego i porzuci gaz rosyjski.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Turbodywersyfikacja naftowa Polski


Powiązane artykuły

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

Udostępnij:

Facebook X X X