– Rząd RFN w środę (14 czerwca) przedstawi długo oczekiwaną Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, która będzie dotyczyć kwestii obronności, surowców krytycznych i wielu innych – powiedział kanclerz Olaf Scholz na Wschodnioniemieckim Forum Ekonomicznym.
Rosyjska inwazja na Ukrainę podkreśliła znaczenie spójnej strategii, którą mogą realizować wszystkie resorty – od obrony po energetykę. Zmusiło to Niemcy do radykalnego zdrewidowania wielu podstawowych obszarów polityki, takich jak polityka energetyczna, zważywszy na to, że kraj ten był w przeszłości silnie uzależniony od rosyjskich paliw kopalnych.
– Surowce odgrywają kluczową rolę w dywersyfikacji naszych łańcuchów dostaw – zaznaczył Scholz, dodając, że Unia Europejska pracowała nad zapewnieniem niezawodnych dostaw strategicznie ważnych surowców dla Europy za pomocą ustawy o surowcach krytycznych.
Koalicja rządząca w Niemczech zgodziła się przedstawić kompleksową strategię bezpieczeństwa narodowego – pierwszą tego rodzaju – w ciągu pierwszego roku urzędowania, ale jej opracowanie zostało opóźnione z powodu dyskusji wewnątrz koalicji.
Media podały, że rząd wykorzysta tę strategię, aby dochować obietnicy wydatku 2 procent PKB na obronność. Jednak dokument będzie również uwzględniać kwestię zmian klimatu.
W przemówieniu wygłoszonym w marcu 2022 roku minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała, że strategia będzie miała na celu „zabezpieczenie naszego bytu”. Podkreśliła, że kryzys klimatyczny i jego wpływ na życie ludzi na całym świecie będą stanowić sedno tego planu, nazywając zmiany klimatu „kwestią polityki bezpieczeństwa naszych czasów”.
Berlin pracuje także nad nową polityką wobec Chin i klimatyczną polityką zagraniczną, które będą powiązane ze Strategią Bezpieczeństwa Narodowego.
Clean Energy Wire / Jacek Perzyński
Niemcy chcą zmniejszyć zależność od surowców krytycznych z Chin wydając dwa miliardy euro