Plany wodorowe Niemiec mogą przewyższyć realny popyt

12 stycznia 2024, 13:15 Alert

Ambitne plany Niemiec dotyczące budowy ogólnokrajowej sieci wodorowej mogą być nieproporcjonalne w stosunku do rzeczywistego popytu, co może prowadzić do miliardowych zmarnowanych inwestycji – podaje Reuters.

Wodór. Fot. Freepik

Badanie zlecone przez grupę operatorów magazynów gazu, które zostało opublikowane czwartego stycznia, poddaje w wątpliwość jeden filarów niemieckiej strategii energetycznej – warty 20 miliardów euro projekt mający na celu budowę sieci rurociągów wodorowych o długości 9,7 tys. km.

Projekt sieci, przedstawiony przez operatora gazociągu FNB Gas w listopadzie zeszłego roku, przewidywał, że ​​do 2032 roku zużycie wodoru osiągnie 279 TWh rocznie. Jednak nowe badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową energetyczną Aurora, przedstawione przez grupę magazynującą INES, kreśli mniej optymistyczne prognozy.

Jak podaje Reuters, z analizy Aurory wynika, że ​​rzeczywiste zapotrzebowanie na wodór będzie znacznie niższe i wyniesie 73-123 TWh do 2030 roku. – Krótka analiza Aurory pokazuje, jak duża jest nadal niepewność w planowaniu sieci i jak duże jest ryzyko powstania nadwyżek mocy produkcyjnych, które nigdy nie zostaną wykorzystane – powiedział Sebastian Heinermann, dyrektor INES.

Plan FNB opiera się w dużej mierze na dostosowaniu istniejących gazociągów do przesyły wodoru, a celem jest przebudowa 60 procent obecnej sieci. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że rynek wodoru jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, Aurora zaleca, aby rząd potraktował priorytetowo zbadanie możliwości magazynowania w kraju jako potencjalnie bardziej opłacalną inwestycję.

Reuters podaje, że najnowsze odkrycia wnoszą wkład w rosnącą debatę na temat najlepszej ścieżki realizacji ambicji Niemiec w zakresie zielonego wodoru. Czyste paliwo jest postrzegane jako kluczowy element wysiłków kraju na rzecz dekarbonizacji, ale obawy dotyczące kosztów, infrastruktury i długoterminowego popytu utrudniają jego szybkie wdrożenie.

Niemieccy eksperci cytowani przez Reuters wskazują, że w grę wchodzą miliardy euro, a Berlin w nadchodzących miesiącach stanie przed kluczową decyzją dotyczącą przeznaczenia środków na plany rozwoju wodoru. Kluczem do zapewnienia pomyślnego przejścia w kierunku czystej energii w przyszłości będzie znalezienie równowagi między ambicją a realizmem.

Reuters / Jacek Perzyński

PIE: Do 2050 roku głód wodorowy Polski wzrośnie 400-krotnie