Niemcy zamierzają wydać 200 mld euro na suwerenność energetyczną

7 marca 2022, 07:15 Alert

Minister finansów Christian Lindner zapowiedział w telewizji ARD, że Niemcy wydadzą 200 mld euro na transformację gospodrczą, społeczną i państwową. Berlin chce porzucić zależność od surowców z Rosji, między innymi poprzez budowę terminali LNG jak Warszawa.

Christian Lindner. Źródło: Wikicommons
Christian Lindner. Źródło: Wikicommons

– 200 mld euro finansowania transformacji ekonomicznej, społecznej i państwowej – powiedział Lindner w ARD cytowany przez Reutersa. Zapowiedział wycofanie taryf wspierających rozwój Odnawialnych Źródeł Energii. Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck zapowiedział jednak inne formy inwestycji w OZE. – Jeszcze bardziej niż kiedykolwiek musimy inwestować w suwerenność energetyczną. Cieszę się, że członkowie koalicji prą w tym samym kierunku. Teraz musimy podjąć wszelkie wysiłki niezbędne do stania się bardziej niezależnymi i neutralnymi klimatycznie – powiedział Reutersowi.

Warto dodać, że minister finansów Niemiec użył określenia suwerenność energetyczna popularnego w myśli o polityce energetycznej w Polsce, popularyzowanego przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.

Niemcy zamierzają zmniejszyć zależność od Rosji dzięki gazoportom w Brunsbuttel oraz drugiej, nieokreślonej lokalizacji, ale przy tym zastrzegają, że staną się całkowicie niezależni od paliw kopalnych w 2035 roku, a infrastruktura gazowa będzie mogła wówczas służyć do transportu wodoru czy biogazu, gazów odnawialnych.

Reuters/Wojciech Jakóbik