AlertEnergetykaOZE

Niemcy zbudują kolejne 3 GW offshore na Morzu Północnym

Farma wiatrowa Hornsea. Fot. Wikimedia Commons

Farma wiatrowa Hornsea. Fot. Wikimedia Commons

Na Morzu Północnym mają powstać nowe turbiny wiatrowe o łącznej mocy trzech gigawatów – poinformowało niemieckie ministerstwo gospodarki i ochrony klimatu. W związku z tym odpowiedzialna Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) wszczęła odpowiednią procedurę aktualizacji planu zagospodarowania terenu. O tych planach krytyczne zdanie mają organizacje ekologiczne.

Niemcy stawiają na offshore

Minister Robert Habeck z partii Zielonych powiedział, że dodatkowe obszary dla energetyki wiatrowej „dają potężny bodziec do rozwoju odnawialnych źródeł energii”. – Wystarczająca ilość energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych jest niezbędna dla transformacji energetycznej, a offshore zapewnia szczególnie stałe dostawy energii. Dodatkowe obszary na Morzu Północnym to ważny pierwszy krok. Będziemy potrzebować więcej takich obszarów na morzu – powiedział.

Odpowiednie władze i opinia publiczna mogą teraz wyrażać swoje opinie na temat planu zagospodarowania terenu do 18 stycznia. Według ministerstwa projekt powinien zostać opublikowany, a ostateczny plan powinien być sfinalizowany na początku 2023 roku.

Są również obawy ze strony organizacji ekologicznych, które widzą zagrożenie dla ochrony przyrody. Stowarzyszenia, w tym BUND, Greenpeace, Nabu i WWF, zażądały, aby rozwój morskiej energetyki wiatrowej i ochrony środowiska morskiego szły w parze. – Wydobywanie surowców, budowa rurociągów, ćwiczenia wojskowe, nieograniczona żegluga i rybołówstwo już mają miejsce na obszarach chronionych. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na obszarach chronionych nie jest już wykluczony w obecnym planie – skrytykowały stowarzyszenia.

Zgodnie z planami rządu federalnego, morskie turbiny wiatrowe mają w 2030 roku mieć łącznie 20 gigawatów mocy. W 2040 roku ma być to już 40 GW.

Zeit/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X