Niemiecka spółka planuje wykorzystać gazociągi do transportu dwutlenku węgla

2 października 2021, 09:00 Alert

Niemiecka firma Wintershall Dea połączyła siły z Uniwersytetem Nauk Stosowanych OTH w Regensburgu, aby przyjrzeć się sposobom przekształcenia istniejących rurociągów gazu ziemnego na południu Morza Północnego w gazociągi służące transportowi płynnego dwutlenku węgla. 

Logo Wintershall DEA. Fot. Wintershall DEA
Logo Wintershall DEA. Fot. Wintershall DEA

Kraje otaczające Morze Północne realizują szereg projektów dotyczących składowania dwutlenku węgla, chcąc wykorzystać znaczny potencjał tego regionu do dekarbonizacji swojego przemysłu za pomocą zatłaczania sczerpanych złóż gazu dwutlenkiem węgla. Niektóre z tych projektów przewidują nie tylko wykorzystanie wyeksploatowanych zbiorników gazu jako miejsc składowania, ale także wykorzystanie gazociągów łączących je z brzegiem do przepływu dwutlenku węgla.

Na południowym Morzu Północnym znajduje się ponad 4800 km rurociągów, z których 1200 km jest obsługiwanych przez Wintershall Nordsee, spółkę joint venture 50:50 Wintershall Dea i rosyjskiego Gazpromu. Część tej sieci mogłaby być wykorzystywana do transportu ciekłego dwutlenku węgla.

Wintershall Dea eksploatuje również sczerpane zbiorniki, które mogą magazynować CO2, szacując, że tylko w holenderskiej części Morza Północnego może pomieścić około 800 mln ton CO2 , co odpowiada 30-letniej emisji z holenderskiego przemysłu.

Wintershall/GasMonitor/Mariusz Marszałkowski