font_preload
PL / EN
Alert 10 marca, 2017 godz. 8:00   
REDAKCJA

Nieznane ustalenia spotkania Putina z prezesem Exxon Mobil

putin1 Władimir Putin, fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z dyrektorem generalnym amerykańskiego koncernu Exxon Mobil Darrenem Woodsem. Temat rozmowy nie został ujawniony.

– Odbyło się spotkanie. To wszystko, co mogę powiedzieć – poinformował agencję TASS sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow. Nie odpowiedział na pytanie o to, czy firma potwierdziła gotowość do kontynuacji projektów w Rosji.

Obecny sekretarz stanu USA Rex Tillerson był przed objęciem stanowiska prezesem Exxon Mobil. W okresie prezesury był zwolennikiem zniesienia sankcji USA wobec Rosji wprowadzonych po agresji na Ukrainę i powrotu jego firmy na koncesje poszukiwawcze i wydobywcze na Syberii oraz w Arktyce. Podczas przesłuchań na sekretarza zadeklarował jednak wierność polityce sankcji i zapowiedział, że nie zostaną one zniesione do czasu wypełnienia przez Rosję ustaleń o deeskalacji z Mińska.

Exxon wiercił z Rosnieftem objętym obecnie z nazwy sankcjami w Arktyce. Chciał także wpuścić rosyjski koncern na koncesje w Zatoce Meksykańskiej. Współpraca zakładała transfer wiedzy technologicznej o hydraulicznym szczelinowaniu, czyli metodzie wydobycia gazu i ropy ze złóż niekonwencjonalnych, w tym łupkowych. Pozwoliła ona w USA na tzw. rewolucję łupkową czyli skokowy wzrost wydobycia z dotychczas niedostępnych złóż, dzięki czemu Amerykanie zmienili się z importerów w eksporterów węglowodorów.

Początkowo Rosja deprecjonowała skutki rewolucji łupkowej, ale obecnie zamierza ją powtórzyć w zagłębiu łupkowym Bażenow, gdzie także miało dojść do współpracy Exxona z Rosnieftem.

TASS/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy szef Exxona zdejmie sankcje z Rosji? (ANALIZA)