Nord Balt i LitPolLink dają Litwie niższe rachunki za energię

11 sierpnia 2017, 10:00 Alert
nordbalt2
Instalacje Nord Balt. Źródło: Litgrid

W ciągu pierwszego półrocza energia elektryczna dla użytkowników komercyjnych na Litwie była najtańsza wśród krajów bałtyckich. Jej średnia cena wyniosła 8,9 ct/kWh (89 Eur/MWh).

W porównaniu z Łotwą, prąd na Litwie był tańszy o 38,6 proc., w porównaniu z Estonią, o 10,1 proc. Na Litwie w pierwszym półroczu 2017 r. cena prądu była o 5,1 proc. mniejsza niż w drugim półroczu 2016 r. Składowe ceny dla gospodarstw domowych pozostawały na tym samym poziomie albo malały w granicach od 5 do 50 proc. Wyjątek stanowi opłata za usługi systemowe sieci elektrycznych. Cena za prąd była na Litwie o 43 proc. mniejsza niż średnia europejska, spadek cen był również jednym z najszybszych w Europie i wyniósł 4,9 proc.

Efekt interkonektorów

Według obliczeń łączna korzyść ekonomiczna, którą wypracowały dla biznesu i gospodarki litewskiej łącza NordBalt i LitPol Link wynosi 31 mln euro. Przed rokiem, gdy cena prądu na rynku zmalała o 13 proc., litewscy konsumenci energii elektrycznej zaoszczędzili 66 mln euro.

W pierwszym kwartale bieżącego roku energia szwedzka stanowiła jedną piątą importowanej energii. W porównaniu z pierwszymi pięcioma miesiącami 2016 r., średnia cena energii elektrycznej w litewskiej strefie handlu spadła o prawie 5 proc – do 33,7 EUR/MWh.

LitPol Link, LitPol Link 2 i inne projekty z potencjałem desynchronizacji Bałtów od Rosji. Grafika: BiznesAlert.pl

RAPORT: LitPol Link 2 – Szansa dla Bałtów, wyzwanie dla Polaków

Przegląd Energetyczny Ambasady Litwy w Polsce