Trybunał arbitrażowy Światowej Organizacji Handlu w Kanadzie odwołał zaplanowane na koniec czerwca 2022 roku rozprawy w sprawie zastosowania znowelizowanej unijnej dyrektywy gazowej do gazociągu Nord Stream 2. Pozew złożyła spółka Nord Stream 2 AG, zgłosiła również wniosek o zawieszenie postępowania.
Ze sprawozdania finansowego, przedstawionego przez Gazprom wynika, że Nord Stream 2 AG, operator projektu Nord Stream 2, pierwszego marca 2022 roku złożył wniosek o zawieszenie postępowania arbitrażowego. Trybunał Arbitrażowy, utworzony w lutym 2020 roku w Toronto w Kanadzie, odwołał rozprawy zaplanowane na koniec czerwca 2022 roku.
Nord Stream 2 AG zakwestionował wdrożoną w 2019 roku dyrektywę gazową Unii Europejskiej. Według spółki, jej zapisy nie powinny mieć zastosowania do projektu Nord Stream 2. Spółka uważa, że zapisy dyrektywy są niezgodne z traktatami światowej organizacji handlu.
26 września 2019 roku operator Nord Stream 2 AG skierował do Komisji Europejskiej zawiadomienie o wszczęciu postępowania arbitrażowego przez trybunał arbitrażowy ad hoc na podstawie regulaminu UNCITRAL przeciwko UE na podstawie Traktatu Karty Energetycznej. Spółka twierdzi, że przyjmując dyskryminujące zmiany w trzeciej dyrektywie gazowej UE, naruszyła zobowiązania zapisane w art. 10 i 13 Traktatu w sprawie Karty Energetycznej.
Jednym z głównych zapisów dyrektywy jest oddzielenie firm dostarczających gaz od firm transportujących. Oznacza to, że operator Nord Stream 2 musi być niezależny od Gazpromu, a 50 procent jego przepustowości musi być zarezerwowane dla dostawców alternatywnych. Wyjątki są możliwe, ale tylko za zgodą Komisji Europejskiej.
Interfax/Reuters/Mariusz Marszałkowski
Co się dzieje z Gazprom Germania? Pierwsze jaskółki zamknięcia kurka?