AlertEnergetykaGaz.OnetWykop

USA mogą poszerzyć sankcje wobec Nord Stream 2. Dopiero po pierwszej nitce?

Prace przy rurach. Fot. Nord Stream 2

Prace przy rurach. Fot. Nord Stream 2

Administracja USA ma ocenić, czy działalność podmiotów zaangażowanych w budowę Nord Stream 2 podlega sankcjom. Ma przedstawić raport na ten temat w obliczu przyspieszenia prac na Morzu Bałtyckim w maju, czyli być może już po ukończeniu pierwszej nitki spornego gazociągu, ale wciąż przed finałem budowy.

Rzecznik Białego Domu ned Price zapowiedział, że Waszyngton bierze pod uwagę możliwość wprowadzenia kolejnych restrykcji względem projektu Nord Stream 2. Prezydent USA Joe Biden dopisał już na listę sankcji firmę KBT-Rus oraz jej barkę Fortuna, która dotąd kończyła sporny gazociąg na wodach duńskich. Może do niej dołączyć po modernizacji statek Akademik Czerski.

– Oczywiście to nie koniec tematu – zapewnił Price. Następny raport Departamentu Stanu ma zostać przedstawiony w maju. – Jeżeli dojdziemy do wniosku, że inne podmioty zaangażowane w ten projekt podlegają sankcjom zgodnie z ustawą PEESA, poinformujemy o dalszych ruchach w raporcie – powiedział.

To odpowiedź na apel 40 senatorów republikańskich wzywających administrację USA do szybkich działań na rzecz zatrzymania Nord Stream 2. Wcześniej na przesłuchaniu w Kongresie nowa wicesekretarz stanu Wendy Sherman zapewniła, że USA „zrobią wszystko” by zatrzymać ten sporny projekt.

Operator Nord Stream 2 AG poinformował Duńską Agencję Morską, że budowa spornego gazociągu może zakończyć się we wrześniu 2021 roku, a Akademik Czerski ma ją wesprzeć. Oznacza to, że ingerencja USA w maju może nastąpić jeszcze przed finałem, ale być może już po ukończeniu pierwszej nitki, która według szacunków mediów rosyjskich może być gotowa z końcem kwietnia. Bardziej konserwatywne szacunki, na przykład Esperis Consulting z Polski, przekonują, że może ona powstać w czerwcu.

Departament Stanu USA/Wojciech Jakóbik

Marszałkowski: Miesiąc budowy Nord Stream 2 upłynął pod znakiem Fortuny


Powiązane artykuły

Ceny energii będą mrożone do końca roku

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów podjęto decyzje o kontynuowaniu mrożenia cen energii dla gospodarstw domowych do końca roku. Paulina Hennig-Kloska,...

Ekspert: UE musi dopłacać do energii przez dekadę, by OZE były opłacalne

Jeżeli Europa ma zachować konkurencyjność, to będzie musiała subsydiować ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw energochłonnych i może to potrwać najbliższe...

Polska, bez tańszych magazynów energii, nie zerwie z węglem i gazem

Koszt magazynowania energii musiałby obniżyć się co najmniej czterokrotnie, aby możliwe stało się wycofanie konwencjonalnych elektrowni jako dyspozycyjnych źródeł energii...

Udostępnij:

Facebook X X X