AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Obrońca Nord Stream 2 broni go porównując do Baltic Pipe

Manuela Schwesig i Siergiej Neczajew. Fot. DPA

Manuela Schwesig i Siergiej Neczajew. Fot. DPA

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig stworzyła fundację Stiftung Klimaschutz, która chroniła sporny projekt gazociągu Nord Stream 2 przed sankcjami USA w przeddzień ataku Rosji na Ukrainę. Teraz broni tej współpracy używając analogii…z polskim Baltic Pipe.

– Te ataki pokazują, że dla wielu nie ważna jest krytyka oparta na faktach w odniesieniu do projektu infrastrukturalnego, ale uprzedzenia wobec Rosji. Gdyby ten gazociąg pochodził ze Skandynawii zamiast z Rosji, byłby dużo mniej krytykowany – powiedziała Manuela Schwesig w rozmowie z RND. Jej zdaniem land pod jej opieką od lat stawia na dialog z Rosją i opowiada się za dialogiem pomimo różnic.

W ten sposób może odnosić się do projektu gazociągu Baltic Pipe. To gazociąg łączący Norwegię, Polskę i Danię, który rozpocznie pracę z końcem września 2022 roku, pozwalając na dostawy gazu norweskiego na rynek polski oraz ościenne. Baltic Pipe i Nord Stream 2 krzyżują się na Bałtyku.

Klimaschutz Stiftung miała formalnie chronić środowisko w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Faktycznie jednak tworzyła parasol ochronny nad budową spornego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, bo sankcje USA nie mogły obejmować podmiotów związanych z rządami państw sojuszniczych, jak samorząd Meklemburgii. Fundacja zakupiła statek Blue Ship, który pomagał zakończyć budowę.

Nord Stream 2 nie został certyfikowany przez regulatora Bundesnetzagentur po ataku Rosji na Ukrainę i został objęty sankcjami USA. Mimo to siły prorosyjskie w Niemczech jak stronnicy Manueli Schwesig opowiadają się za jego uruchomieniem w celu zakończenia kryzysu energetycznego. Ten jest jednak wywołany ograniczeniem podaży gazu przez Gazprom, który chciał go słać z ominięciem Ukrainy możliwym między innymi w razie uruchomienia Nord Stream 2.

RND/Wojciech Jakóbik

Damm: Nord Stream 2 w niczym nie pomoże, a może zaszkodzić (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X