Senator republikański Ted Cruz zawiesił wybór szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) w celu wywarcia presji na administrację demokratycznego prezydenta Joe Bidena, aby ten poszerzył sankcje wobec spornego projektu Nord Stream 2.
Komisja Wywiadu Senatu USA poparła kandydaturę Williama Burnsa na szefa CIA jednomyślnie. To był ambasador Stanów Zjednoczonych w Rosji. Ruch Cruza zawiesza przejęcie stanowiska przez tego kandydata. – Zwolnię moje zawieszenie kiedy administracja Bidena wypełni swe zobowiązanie prawne i przedstawi raport oraz obejmie sankcjami statki oraz firmy budujące gazociąg Putina (Nord Stream 2 – przyp. red.) – napisał na Twitterze.
I’ll release my hold when the Biden admin meets its legal obligation to report and sanction the ships and companies building Putin’s pipeline.
Follow the law.
Stop being soft on Russia.
#NordStream2 https://t.co/UifxAj1cuk— Ted Cruz (@tedcruz) March 5, 2021
Budowa spornego gazociągu Nord Stream 2 ma przyspieszyć wraz z domniemanym dołączeniem do niej Akademika Czerskiego, statku rosyjskiego, który wcześniej wycofał się z prac w celu przejścia modernizacji dostosowującej go do wymogów pozwolenia na wodach duńskich.
Senatorzy obu partii w Senacie USA opowiedzieli się za wpisaniem piętnastu jednostek wspierających budowę Nord Stream 2 na listę podmiotów objętych sankcjami wobec tego projektu. Departament Stanu USA wpisał na nią jedynie barkę Fortuna i firmę, do której należy. Te znajdowały się na liście już wcześniej.
Departament Stanu ma przedstawić nowy raport na ten temat 16 maja, ale nie wiadomo, czy poszerzy listę. Rzecznik Ned Price przekonuje, że sankcje są tylko jednym z wielu narzędzi, które można użyć w tej sprawie. Mimo to przedstawiciele nowej administracji jak wicesekretarz stanu Wendy Sherman deklarują, że „zrobią wszystko” by zatrzymać ten gazociąg.
Reuters/Wojciech Jakóbik
Marszałkowski: Miesiąc budowy Nord Stream 2 upłynął pod znakiem Fortuny