Ulga podatkowa może przekonać Europejczyków do pozostania przy projekcie Nord Stream 2, który ma coraz więcej problemów.
Ulga podatkowa
Według gazety Kommiersant władze Rosji mogą obniżyć podatek od wydobycia surowców (MET) dla wspólnych projektów Gazpromu i zagranicznych podmiotów. Może to dotyczyć projektu realizowanego z niemieckim Wintershall (córka BASF) i austriackim OMV.
Ministerstwo finansów miało już podjąć stosowne prace, ale szczegóły pozostają nieznane. Źródła Kommiersanta przekonują, że taką dyspozycję wydał w formie dekretu premier Dmitrij Miedwiediew po zakończeniu posiedzenia Rady Doradczej Zagranicznych Inwestycji z 16 października, na którym miał być obecny Kurt Bock z BASF. Jego obecność potwierdził Wintershall.
Wintershall prowadzi dwa projekty w Rosji. Wydobywa z pierwszego bloku Achimow na złożu Urengoj (po 50 procent akcji z Gazpromem) i z pola Jużno-Russkoje (35 procent akcji Wintershall, 25 procent – OMV i reszta Gazpromu). Z pierwszego wydobywa 2,8 mln ton kondensatu gazu rocznie, a z drugiego 25 mld m sześc. gazu. Wintershall posiada także jedną czwartą udziałów w czwartym i piątym bloku Achimow. W latach 2020-21 ma ruszyć wydobycie, a w 2024-27 sięgnąć 15,5 mld m sześć. rocznie. Spadek podatku MET podniósłby przychody zachodnich spółek.
Symbioza mimo przeszkód
Wintershall i OMV są partnerami finansowymi Gazpromu przy kontrowersyjnym projekcie Nord Stream 2, czyli planie budowy drugiego gazociągu z Rosji do Niemiec. Perspektywa udziału w rosyjskich złożach mogła być jednym z argumentów za tym kłopotliwym zaangażowaniem, które ściąga na powyższe spółki krytyków w Europie. Ryzyko inwestycji podnosi groźba objęcia projektu Nord Stream 2 nowymi regulacjami europejskimi i duńskimi, a także wprowadzenia sankcji USA wobec partnerów przedsięwzięcia, na które może zdecydować się prezydent Donald Trump. Obniżenie podatku może być narzędziem zwiększenia atrakcyjności symbiozy z Gazpromem pomimo narastających problemów.
Tanie wydobycie rosyjskiego gazu może zapewnić zyski z dostaw przez Niemcy, a także niskie ceny dla przemysłu austriackiego i niemieckiego, na przykład giganta chemicznego BASF, który potrzebuje ich do rywalizacji międzynarodowej, np. z rywalami z USA. O tej symbiozie ekonomicznej można przeczytać w tekstach BiznesAlert.pl.
Rząd zajmie się ulgą
Agencja TASS informowała, powołując się na wypowiedzi przedstawicieli rosyjskiego resortu finansów, ministerstwo nie zamierza udzielać żadnych ulg podatkowych dla partnerów Gazpromu. Według nich obecnie prowadzone są rozmowy jedynie na temat objęcia ulgą podatkową części dodatkowej opłaty, którą Gazprom od tego roku musi wpłacać do rosyjskiego budżetu.
Jednak w informacji TASS z 31 października wynika, że rząd poinstruował resorty do pracy nad ulgą dla projektów z udziałem Gazpromu, co ma wynikać z informacji prasowej po 31 spotkaniu Rosyjskiej Rady Doradczej do spraw inwestycji zagranicznych.
Kommiersant/Wojciech Jakóbik
Aktualizacja 26.10.2017 godz. 17.10 (dodano ustalenia redakcji TASS)
Aktualizacja 31.10.2017 godz. 6.30 (dodano nowe ustalenia redakcji TASS)
Jakóbik: Nord Stream 2 to ukoronowanie. Zbliżenie Rosji i Niemiec a służby specjalne