Partner Nord Stream 2 z Niemiec krytykuje sprzeciw wobec słania wodoru gazociągami

22 stycznia 2021, 07:15 Alert
wodór
Wodór. Źródło: freepik.com

Nord Stream 2 mógłby w przyszłości słać wodór do Europy, ale niemieckie ministerstwo finansów ma zastrzeżenia do dostaw tego paliwa gazociągami. Sprzeciwia się mu niemiecki Uniper, partner finansowy spornej inwestycji.

Jeszcze w zeszłym roku, 15 grudnia, na stronie niemieckiego ministerstwa finansów ukazał się konspekt niemieckiego planu rozwoju i wsparcia gospodarki po pandemii koronawirusa. Każde państwo musi przedstawić taki plan, aby móc się ubiegać o środki w europejskiego “Next Generation EU”. Niemieckie ministerstwo liczy, że środki z ramienia EU wyniosą łącznie dla całej Unii ponad 670 miliardów euro.

Niemcy chcą te środki wykorzystać w dziedzinie walki ze zmianami klimatu i w celu pogłębienia digitalizacji. – Kwestie związane z klimatem to dekarbonizacja poprzez zielony wodór, mobilność i budownictwo przyjazne dla klimatu – zaznacza ministerstwo finansów.

W szczegółowej treści konspektu ministerstwo zaskoczyło jednak niemieckie koncerny energetyczne. – Należy zbadać, w jakim zakresie istniejąca infrastruktura sieci gazowych może być wykorzystywana do transportu wodoru. Włączanie wodoru do istniejących i używanych sieci gazowych jest co do zasady wykluczone ze względu na efektywność energetyczną – można w nim przeczytać.

Uniper krytykuje zawarte w tym dokumencie wykluczenie przesyłu wodoru przez rurociągi gazowe, szczególnie w kontekście niemieckiego ciepłownictwa, które jest największym wyzwaniem dla niemieckiej Energiewende. Warto zaznaczyć, że ta firma jest partnerem finansowym spornego gazociągu Nord Stream 2, który mógłby w przyszłości słać wodór. – Mieszanie wodoru do sieci gazu ziemnego w żadnym wypadku nie może zostać wykluczone per se, zarówno ze względu na koszty, jak i z uwagi na presję czasu na udaną transformację energetyki i budowę gospodarki wodorowej – oznajmił prezes Unipera Andreas Schierenbeck w komunikacie prasowym.

Aleksandra Fedorska

Jakóbik: Nord Stream 2 na wodór zamiast LNG? Czas na polską strategię wodorową