NordBalt: Nowe problemy połączenia Litwa-Szwecja

28 września 2016, 12:45 Alert

Jak informuje agencja LETA/BNS w listopadzie z powodu remontu przez dwa tygodnie wyłączone z eksploatacji będzie połączenie elektroenergetyczne między Litwą a Szwecją – NordBalt. To już drugi remont wspomnianego interkonektora. Do pierwszego doszło w maju kiedy połączenie pracowało w ograniczonym zakresie.

NordBalt. Źrodło: LitGrid

Według szwedzkiego operatora sieci przesyłowej Svenska Kraftnat prace potrwają od 7 do 18 listopada. Z kolei dyrektor ds. komunikacji litewskiej spółki Litgrid poinformował, że remont był już wcześniej planowany.

NordBalt to podmorski interkonektor łączący litewską Kłajpedę ze szwedzkim Nybro o długości 450 km i mocy 700 MW. Pozwolił on na połączenie sieci elektroenergetycznej krajów bałtyckich z siecią skandynawską.

Przypomnijmy, że na początku sierpnia po raz czwarty przełożony został termin zakończenia remontu NordBalt. Wówczas tłumaczono to tym, iż w związku z uruchomieniem systemu przeciwpożarowego w Kłajpedzie (doszło do spięcia w instalacji hali generatora) praca połączenia została wstrzymana co wydłuży czas prowadzonych prac.

Niekończące się problemy

6 czerwca zakończył się dwutygodniowy remont kabla NordBalt przekazanego do eksploatacji na początku roku. Kilka godzin po wznowieniu przesyłu energii musiał być on jednak wyłączony z powodu awarii instalacji. Ze względu na problemy w pracy transformatora w Szwecji do 13 czerwca jedynie połowę swojej mocy.

Podczas budowy połączenia prace przerywała kilkukrotnie flota rosyjska. Minister energetyki Litwy oskarżył Rosjan o celowe działanie. Nord Balt, oprócz połączenia elektroenergetycznego LitPol Link z Polską, daje Litwinom źródło energii alternatywne do rosyjskiego. W dłuższej perspektywie interkonektory pozwolą na synchronizację sieci elektroenergetycznej państw bałtyckich z systemem europejskim lub skandynawskim. W takim scenariuszu Bałtowie uniezależniliby się od systemu postsowieckiego z którym obecnie są zsynchronizowani.

The Baltic Course/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński