Norvolt i Polenergia łączą zielone siły. Rusza nowa fabryka magazynów energii

16 września 2023, 07:00 Energetyka

W Gdańsku powstała fabryka magazynów energii a razem z nią centrum badawczo-rozwojowym jest to projekt spółki Northvolt. Obiekt będzie zasilany zieloną energią a jej dostawca będzie grupa Polenergia. Obie strony podpisały już umowę.

fot. Northvolt
Fabryka Northvolt

Northvolt, europejski producent ogniw litowo-jonowych i systemów baterynych zapowiedział opracowanie najbardziej zielonej baterii na świecie. Za tym hasłem idą konkretne kroki. Wszystkie fabryki Northvolt mają być zasilane energią z źródeł odnawialnych. W przypadku Gdańska będzie to farma wiatrowa.

– Transformacja energetyczna nie odbędzie się bez udziału bateryjnych magazynów energii i dlatego tak ważne jest, w jaki sposób podchodzimy do ich produkcji. W Northvolt od początku wiedzieliśmy, że chcemy to robić w sposób zrównoważony dla środowiska, z wykorzystaniem czystej energii i surowców pochodzących z recyklingu. Umowa na dostawę energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest kluczowa dla realizacji niskoemisyjnej produkcji w naszej gdańskiej fabryce – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt w Polsce.

– Wspieranie transformacji energetycznej to jedna z najważniejszych misji Polenergii. Realizujemy ją nie tylko wytwarzając czystą energię na naszych farmach wiatrowych i fotowoltaicznych ale także dostarczając ją bezpośrednio do odbiorcy końcowego. Właśnie taką umowę, oparta na długoterminowym kontrakcie cPPA, podpisaliśmy ze spółką Northvolt. Jesteśmy dumni, że naszą zieloną energią możemy zasilać największą fabrykę magazynów energii w Europie. To ważny krok w kierunku budowy zeroemisyjnej gospodarki – ocenia Piotr Maciołek członek zarządu Polenergia.

Projekt fabryki wspierany jest z Europejskiego Funduszu Innowacji zajmuje powierzchnie 25 000 metrów kwadratowych i mieści się niedaleko portu gdańskiego. Obecnie zapewnia ponad 250 miejsc pracy, docelowo ta liczba ma być podwojona. Na ten moment na jego terenie znajduje się systemy bateryjne o łącznej mocy 5 GWh jednak i tu plany firmy są znacznie większe, chcą zwiększyć ten aspekt do 12 GWh. Owe systemy baterii mają zastąpić silniki spalinowe używane w pojazdach.

Fabryka będzie zasilana przez farmę wiatrową Szymankowo znajdującą się w gminie Gnojewo, w powiecie malborskim. Posada ona moc 38 MW co odpowiada zapotrzebowaniu 60 gospodarstw domowym.

Polenergia / Northvolt / Marcin Karwowski

Northvolt ma miliardy i rzuca wyzwanie Chinom, a fabryka w Gdańsku już się grzeje