Norwedzy po raz pierwszy zamieniają ropę w OZE

7 kwietnia 2021, 16:45 Alert

Państwowy fundusz gromadzący środki zebrane dzięki sprzedaży ropy naftowej z Norwegii wart 1,3 bln dolarów zainwestował po raz pierwszym w Odnawialne Źródła Energii.

Morska farma wiatrowa Borselle 1&2. Fot. Orsted
Morska farma wiatrowa Borselle 1&2. Fot. Orsted

Wybór padł na morską farmę wiatrową Borselle 1&2 w Holandii, w której fundusz przejmie 50 procent udziałów od duńskiego Orsteda pozostającego operatorem projektu. Rządowy Fundusz Emerytalny znany jako fundusz naftowy, a po norwesku Statens Pensjonsfond Utland (SPU) powstał w 1990 roku. Gromadzi nadwyżkę środków ze sprzedaży węglowodorów wydobywanych na koncesjach norweskich, w których państwo norweskie posiada za każdym razem pakiet kontrolny akcji.

Środki funduszu są lokowane na międzynarodowym rynku finansowym w celu uniknięcia zależności Norwegii od przychodów ze sprzedaży ropy, a co za tym idzie, od wahań jej ceny oraz spodziewanego odejścia od tego paliwa w przyszłości. Fundusz przyjął w 2019 roku politykę wspierania odnawialnych źródeł energii i wycofywania wsparcia paliw kopalnych.

Farma wiatrowa Borselle ma moc 752 MW i została oddana do użytku pod koniec 2020 roku. To największa morska elektrownia wiatrowa w Holandii i druga największa na świecie. Znajduje się 23 kilometry od wybrzeża holenderskiego, pracują na niej 94 turbiny Siemens Gamesa o mocy 8 MW każda.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Zmierzch ropy Bidena czy odrodzenie po koronawirusie Trumpa? (ANALIZA)