Partner PGNiG odkrył nowe złoże gazu w Norwegii

12 lipca 2022, 17:30 Alert

Odkryto nowe złoża gazu w Norwegii. Firma Aker BP ogłosiła 11 lipca, że podczas prowadzenia odwiertów w pobliżu Skarv na Morzu Norweskim, znaleziono kolejne pokłady surowca. Ta firma ma umowę z polskim PGNiG na dostawy przez gazociąg Baltic Pipe, który ma być gotowy do końca tego roku.

Instytut Morski w Gdańsku przeprowadził głębokie odwierty geotechnicznie na wodach Morza Bałtyckiego w okolicy Niechorza. Fot BalticPipe
Fot. Baltic Pipe

Nowe złoża gazu na Morzu Norweskim

W kwietniu 2022 roku norweska firma Aker BP otrzymała zgodę na rozpoczęcie odwiertów poszukiwawczych. Prace w poszukiwaniu złóż gazu na koncesji o nazwie Storjo East, rozpoczęto w maju. Wykorzystano do tego platformę Deepsea Nordkapp formy Odfjell Drilling.

Firma Aker BP uzyskała pozwolenie od Norweskiej Dyrekcji Ropy Naftowej na prowadzenie odwiertów, w maju 2022 roku. Odwierty były prowadzone na głębokości 336 metrów. W poniedziałek 11 lipca, firma podała, że odkryto złoża gazu w Strojo w pobliżu złoża Skarv. Podkreślono, że surowiec znajduje się w kilku formacjach geologicznych. Szacuje się, że znajduje się tam od 25 do 80 milionów baryłek. Dalsze informacje i wyniki badań mają zostać podane w 2023 roku.

Aker BP podpisało z PGNiG w październiku 2020 roku umowę na dostawy gazu. Będą one mogły docierać na rynek polski przez gazociąg Baltic Pipe po jego uruchomieniu w 2022 roku.

OffshoreEnergy/Maria Andrzejewska

Bajczuk: Szkodliwość samochodów elektrycznych to mit (ROZMOWA)