Equinor zakończył badania dna morskiego w celu przygotowania do budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, którą realizuje razem z Polenergią.
Cel badania
Equinor, udziałowiec projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, przeprowadził wraz ze swoim partnerem Polenergią rozległe badania dna morskiego w celu wykrycia potencjalnych niewybuchów (UXO). Badania zostały przeprowadzone przez MMT AB na zlecenie Equinor. Wykonała je w wysokiej rozdzielczości.
Celem badań było wykrycie i neutralizacja potencjalnych niewybuchów lub innych obiektów, które mogą zagrozić bezpieczeństwu planowanych prac, związanych z posadowieniem turbin wiatrowych. Jest to pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę poszukiwanie niewybuchów w rejonie przyszłych morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
– W Equinor bezpieczeństwo jest naszym głównym priorytetem. Rozwijając nasze projekty morskich farm wiatrowych w Polsce, jesteśmy zdeterminowani aby zapobiegać szkodom dla środowiska i zapewnić bezpieczeństwo podczas ich budowy i eksploatacji. Dlatego podchodzimy zapobiegawczo do potencjalnych zagrożeń wynikających z występowania niewybuchów na obszarach naszych projektów morskich farm wiatrowych i minimalizujemy ryzyko poprzez prowadzenie szeroko zakrojonych badań – mówi Vidar Martin Birkeland, dyrektor projektów Bałtyk II i Bałtyk III w Equinor.
Nie ma niewybuchów
Szczegółowe badania dna morskiego na obszarze planowanych morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku i zostały zakończone 30 września. – Nie zostały wykryte żadne obiekty, które mogłyby stanowić zagrożenie dla budowy morskiej farmy wiatrowej. Na obszarze wokół wraku zlokalizowanego w okolicy została ustanowiona strefa bezpieczeństwa w celu zapewnienia jego ochrony i spokoju – podaje norweska spółka. Do prowadzenia prac MMT wykorzystało dwa statki: Topaz Tiamat i znacznie mniejszy Ping, na płytszych obszarach. Jednostki i załogi korzystały podczas prac z portów w Gdyni i Gdańsku, które znajdują się najbliżej lokalizacji przyszłych morskich farm wiatrowych.
O niewybuchach
W ramach prac przygotowawczych poprzedzających budowę obiektów morskich konieczna jest właściwa identyfikacja, monitoring i ewentualne usunięcie niewybuchów. Prace obejmują badania gradiometryczne i magnetometryczne, obrazowanie dna z wykorzystaniem echosondy wilowiązkowej (MBES) i sonaru bocznego (SSS) oraz kontrolę wizualną za pomocą zdalnie sterowanego robota podwodnego (ROV).
– W celu zwiększenia pewności rozpoznawania znalezionych obiektów, metoda magnetometryczna połączona jest z kontrolą wizualną i obrazowaniem tekstury dna. Badania poszukiwawcze dostarczają również szczegółowych danych na temat struktury i głębokości dna morskiego w obszarze planowanej morskiej farmy wiatrowej oraz wzdłuż planowanej pozycji kabli podwodnych – tłumaczy Equinor.
Projekty obu spółek, Bałtyk III i II mają łączną moc do 1 440 MW. Po uruchomieniu, te farmy wiatrowe mogą zasilić ponad dwa miliony polskich gospodarstw domowych.
Equinor/Bartłomiej Sawicki