Unia zacieśnia zieloną współpracę z Norwegią

22 marca 2024, 16:00 Alert

Unia Europejska i Królestwo Norwegii zawarły strategiczne partnerstwo w celu rozwinięcia zrównoważonych łańcuchów wartości surowców lądowych i baterii. Ten krok wynikający z Zielonego Sojuszu UE-Norwegia ma na celu wzmacnianie działań na rzecz klimatu i ochrony środowiska. 

Unia Europejska i Królestwo Norwegii  podpisały strategiczne partnerstwo mającego na celu wspieranie rozwoju zrównoważonych źródeł surowców lądowych i łańcuchów wartości baterii. Ten istotny kamień milowy jest kolejnym konkretnym wynikiem Zielonego Sojuszu UE-Norwegii ogłoszonego przez Przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen oraz Premiera Norwegii Jonasza Gahr Støre w kwietniu 2023 roku.

Partnerstwo zostało oficjalnie podpisane przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. zielonej gospodarki, stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania Maroša Šefčovicia oraz Ministra handlu i przemysłu Królestwa Norwegii Jana Christiana Vestre.

Podstawą tego partnerstwa jest wspólna wizja współpracy ukierunkowanej na przyszłość i długoterminowej, skupiająca się szczególnie na dwóch kluczowych łańcuchach wartości. To porozumienie ma na celu zmniejszenie ryzyka zakłóceń handlowych, jednocześnie zwiększając konkurencyjność obu gospodarek i sprzyjając tworzeniu wysokiej jakości miejsc pracy. Zbiegają się również z 30. rocznicą Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które zapewnia integrację Norwegii na rynku.

Umowa określa współpracę w pięciu strategicznych dziedzinach:

  • Integracja łańcuchów wartości surowców i baterii: Obie strony będą ułatwiać wspólne projekty inwestycyjne w celu usprawnienia łańcuchów wartości surowców i baterii. Obejmuje to współpracę między aktorami przemysłowymi poprzez wspólne przedsięwzięcia, konsorcja oraz specjalne cele inwestycyjne, co umożliwi nawiązanie bezproblemowych połączeń między końcowymi użytkownikami a dostawcami surowców.
  • Współpraca w obszarze badań i innowacji: Partnerstwo podkreśla wspólne działania w inicjatywach badawczych i innowacyjnych, opierając się na aktywnym udziale Norwegii w Programie Ramowym UE na rzecz Badań i Innowacji – Horyzont 2020. Wyniki wspólnych projektów mają stanowić podstawę do potencjalnego przyjęcia i wdrożenia przez przemysł.
  • Stosowanie wysokich standardów środowiskowych, społecznych i zarządczych: Strony zobowiązują się do przestrzegania rygorystycznych standardów środowiskowych, społecznych i zarządczych w całych łańcuchach wartości. Będzie to ułatwione poprzez wzajemne konsultacje oraz wymianę informacji na temat istotnych polityk i inicjatyw, obejmujących m.in. recykling i gospodarkę odpadami.
  • Mobilizacja środków finansowych i instrumentów inwestycyjnych: Mobilizacja środków finansowych i instrumentów inwestycyjnych w celu wzmocnienia projektów w ramach Partnerstwa. W szczególności obejmuje to wykorzystanie mechanizmów takich jak Invest EU, Europejskie Sojusze Surowców Naturalnych oraz Europejskie Sojusze Baterii w celu wsparcia celowych inwestycji.
  • Rozwój niezbędnych umiejętności do pracy na wysokiej jakości stanowiskach: Zarówno UE, jak i Norwegia podkreślają znaczenie kształtowania odpowiednich umiejętności do pracy w sektorach surowców naturalnych i baterii. Obejmuje to mobilizację interesariuszy i wsparcie finansowe w celu wspierania rozwoju i wdrożenia odpowiednich inicjatyw, w tym istniejących programów.

Komisja Europejska / Mateusz Gibała

https://biznesalert.pl/polaris-operator-pgnig-upstream-norway-horisont-energi-ccs-co2-amoniak/