Norylski Nikiel wsparł Rosnieft w walce o złoża w Arktyce

30 lipca 2020, 06:00 Alert

Rosnieft przekonał Norylski Nikiel do poparcia jego starań o przejęcia pola Uszakowskoje na północy Kraju Krasnojarskiego. Dodatkowo, Norylski Nikiel popiera warunki wystosowane przez Rosnieft do ministerstwa zasobów naturalnych ws. udziału w aukcji na to złoże. 

Nieżnoje Kwakczyskoje
Pole gazowe Nieżnoje Kwakczyskoje na Kamczatce fot. Gazprom

Wsparcie dla Rosnieftu z Norylska

Według Kommiersanta, Norylski Nikiel wcześniej chciał stanąć do rywalizacji o obiecujące pole skrywające węglowodory (z 54 mld m sześc. gazu jako potwierdzone zasoby). Rosnieftowi udało się jednak przekonać norylski kombinat do poparcia podczas przeprowadzania aukcji. W zamian za to Rosnieft zobowiązał się dostarczać gaz do zakładów Norylskiego Niklu ora 124 tys. ton produktów naftowych w 2020 roku.

Norylski Nikiel poparł również warunki udziału w aukcjach, które zaproponował Rosnieft. Są tam m.in warunek posiadania wydobycia w Kraju Krasnojarskim oraz przewóz węglowodorów zbiornikowcami produkcji rosyjskiej. Wprowadzenie takich warunków w praktyce wykluczyłoby z aukcji inne podmioty, m.in zainteresowane sąsiednimi blokami Djerabiński i Turkowskij.

Rosnieft planuje włączyć wszystkie trzy obszary do projektu Wostok Oil. Jest to gigantyczne przedsięwzięcie zagospodarowania złóż surowców i ich eksploatacja. Partnerami Rosnieftu w tej inwestycji są m.in firmy indyjskie. Inwestycja może liczyć na wielomiliardowe ulgi podatkowe.

Kommiersant/Mariusz Marszałkowski

Szef Rosnieftu prosi Putina o wsparcie w dobie kryzysu cen ropy