Novatek chce sprzedać 9 procent udziałów w projekcie Jamał LNG. Dalej czeka na dofinansowanie Kremla

31 lipca 2015, 07:30 Alert
Jamal LNG
Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała agencja RIA podczas wczorajszej telekonferencji dyrektor do spraw finansowych Novateku Mark Jetway powiedział, że spółka omówiła kwestię sprzedaży 9 procent udziałów w projekcie Jamał LNG.

– Jeżeli chodzi o sprzedaż 9-procentowego pakietu akcji to mogę powiedzieć, że dziś odbyły się rozmowy na ten temat – stwierdził Jetway.

Projekt Jamał LNG przewiduje budowę terminala LNG o przepustowości 16,5 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie w oparciu o bazę surowcową zlokalizowaną na złożu Południowe Tambejskoje. Całkowity koszt projektu wynosi 26,9 mld dolarów. Oczekuje się, że pierwsza część terminala zostanie oddana do użytku w 2017 roku. Planowane są w sumie trzy etapy inwestycji. Projekt jest realizowany przez Novatek razem z francuskim Totalem oraz chińskim CNPC gdzie Rosjanie posiadają 60 procent udziału a pozostałe spółki odpowiednio po 20 procent.

Mark Jetway powiedział, że w ciągu najbliższych kilku tygodni spółka spodziewa się uzyskania drugiej transzy środków z Funduszu Bogactwa Narodowego (FBN) w wysokości 75 mld rubli.

Pierwsza część środków z FBN na rzecz projektu Jamał LNG tj. 75 mld rubli  została przekazana w lutym tego roku. Na początku czerwca minister finansów Anton Siluanow mówił, że druga transza zostanie przekazana po raporcie dotyczącym sukcesów związanych z zainwestowanymi w ramach pierwszej transzy pieniędzmi. 10 lipca poinformowano, że  Jamał LNG w pełni zainwestować przekazane mu dotychczas środki.

– Niedawno razem z naszymi partnerami podpisaliśmy przed ministerstwem finansów gwarancję o wyrażeniu zainteresowania uczestnictwem w projekcie Jamał LNG co jest warunkiem dla otrzymania drugiej transzy środków z FBN. Oczekujemy, że druga transza w wysokości 75 mld rubli zostanie nam przekazana w przeciągu kilku najbliższych tygodni – powiedział dyrektor finansowy Novateku.

Warto odnotować, że w czerwcu (o czym informował BiznesAlert.pl) szef rosyjskiej spółki Leonid Michelson oczekiwał, że pozyska wspomnianą drugą część środków w lipcu, a nie jak wcześniej zapowiadano do końca czerwca.

W lutym rosyjskie ministerstwo finansów ze środków Funduszu nabyło obligacje Jamał LNG o łącznej wartości nominalnej 1,21 mld dolarów na sumę 75 mld rubli w ramach pierwszej transzy wydzielonych z NFB środków. Całkowita wysokość środków wydzielonych dla Novateku wynosi 150 mld rubli.

Wówczas zapytany przez dziennikarzy o dotyczące uzyskania drugiej transzy z Funduszu Michelson odpowiedział ,,Będzie to raczej w lipcu. Myślę, że będzie to lipiec”.

Jeszcze w marcu szef Novateku zapowiadał, że wspomniane środki zostaną wypłacone w drugim kwartale tj. do końca czerwca.

O problemach finansowych projektu Jamał LNG pisaliśmy w naszej analizie pt. Problemy Jamał LNG czyli Gazprom skazany na gazociągi