Novatek uchodzi z Norwegii. „Presja USA”

16 kwietnia 2019, 06:45 Alert
Yamal LNG Novatek
Yamal LNG. Fot. Novatek

Przez sankcje rosyjski Novatek ze śmiałymi planami LNG musi przenieść się z Norwegii do Rosji.

Kommiersant podaje, że punkt przeładunkowy tankowców-lodołamaczy LNG Novateku zostanie przeniesiony z Norwegii do Rosji, na przykład do portu w pobliżu Murmańska na wyspie Kildin. Powodem ma być rosnąca presja USA na Norwegów. Gazeta przekonuje, że przeładunek w Rosji będzie tańszy.

Przeładunek dostaw z Yamal LNG odbywa się obecnie w porcie Honningsvag. Jest niezbędny, aby gaz skroplony mógł pokonać Północny Szlak Morski na pokładzie tankowców klasy Arc7, na które trafia z jednostek konwencjonalnych na wodach ogrzewanych prądem Golfsztrom. Novatek korzystał z portów norweskich ze względu na prawo rosyjskie odmawiające korzystania z rosyjskich portów Szlaku jednostkom bez bandery Federacji Rosyjskiej. Tankowce Novateku jej nie posiadały.

Z pomocą przyszli rosyjscy legislatorzy, którzy udzielili wyłączenia 26 tankowcom wyczarterowanym przez Novatek. Do 2022 roku firma chce mieć 12 własnych jednostek, które będą pływać pod flagą rosyjską. Chce także zbudować dwa punkty przeładunkowe: w pobliżu Murmańska i na Kamczatce.

Przed Novatekiem stoi jeszcze wyzwanie przekonania wojskowych z Floty Północnej do pomysłu kotwiczenia tankowców LNG w portach Północnego Szlaku Morskiego istotnego z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa kraju.

Zdaniem źródeł Kommiersanta Novatek musi zrezygnować z portów norweskich wskutek interwencji USA.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Gazprom nie może pokonać LNG. Czy przyłączy się do rewolucji? (ANALIZA)