Nowela OZE przed wakacjami. Ustawa dla offshore do końca kadencji. KPEiK do końca roku

15 maja 2019, 10:30 Alert

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział nowelizację ustawy o OZE do wakacji, a dla offshore do końca tej kadencji Sejmu. Do końca roku ma być zaś gotowy Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu.

Tablica resortu energii. Fot. Ministerstwo Energii.
Tablica resortu energii. Fot. Ministerstwo Energii.

– Aukcje z 2018 roku pokazują, że Odnawialne Źródła Energii zbliżają się do rynkowej dojrzałości. Nowela OZE jest na ostatniej prostej. Powinna być ona do wakacji, a tegoroczne aukcje powinny mieć miejsce w drugiej połowie tego roku – powiedział minister.

– Obecne w resorcie trwają prace legislacyjne dla branży offshore. Po analizach, sugestiach możemy przejść do napisania tej ustawy. Myślę, że jesteśmy w stanie ją uchwalić jeszcze w tej kadencji Sejmu – dodał.

Natomiast Piotr Czopek, dyrektor departament OZE w Ministerstwie Energii przypomniał, że jego resort na początku roku przedstawił Komisji Europejskiej projekt Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu. – Do połowy roku mamy otrzymać sugestie w którą stronę mamy podążać. Ostatecznie musimy przedstawić finalną wersję tego dokumentu do końca tego roku – powiedział.

– Nowela OZE jest na etapie Komitetu Stałego Rady Ministrów. Nowela ma pozwolić na aukcje rzędu 2,5 GW w wietrze, 700 MW w fotowoltaice, a także w mniejszym stopniu biogaz czy biomasa – dodał Czopek.

Wojciech Jakóbik/Bartłomiej Sawicki