Posłowie na posiedzeniu plenarnym w drugim czytaniu pracowali nad rządowym projektem nowelizacji ustawy Prawo energetyczne.
W znacznej części projekt dotyczy sposobu ustalania Narodowych Celów Wskaźnikowych dotyczących obrotu paliwami płynnymi i jednocześnie ograniczenia kosztów ich realizacji. Do projektu nowelizacji wprowadzono również rozwiązanie wdrażające jedną z dyrektyw unijnych, dotyczących poziomu na jakim musi zostać ograniczona emisja gazów cieplarnianych w przypadku biokomponentów.
Projektowane przepisy przewidują rezygnację z regulowania cen gazu ziemnego. Rozwiązanie proponuje wprowadzenie przepisu zakładającego zwolnienie przedsiębiorstw energetycznych posiadających koncesje na obrót paliwami gazowymi z zagranicą z obowiązku przedkładania taryfy do zatwierdzenia przez prezesa URE.
Nowelizacja byłaby więc jednocześnie zrealizowaniem orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który we wrześniu 2015 r. orzekł, że utrzymywanie nieograniczonego ustawowego obowiązku zatwierdzania taryf dla obrotu gazem ziemnym dla wszystkich odbiorców – stanowi naruszenie przez Polskę przepisów prawa unijnego.
Sejmowa Komisja Energii i Skarbu Państwa po pierwszym czytaniu zaproponowała przyjęcie projektu z poprawkami legislacyjnymi. Sprawozdanie Komisji przedstawił poseł Wojciech Zubowski. W dyskusji do projektu nowelizacji kluby opozycyjne zgłosiły poprawki, w związku tym dokument w ramach drugiego czytania został skierowany do dalszych prac w sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa.