Sasin: Nowy resort skarbu powinien koordynować duże inwestycje między spółkami skarbu państwa

4 listopada 2019, 11:00 Alert
Jacek Sasin (5)

Nowy resort skarbu państwa powinien skupić się na koordynacji dużych inwestycji rozwojowych, obejmujących wiele spółek skarbu państwa – powiedział w poniedziałek w TVP1 wicepremier Jacek Sasin.

Nadzór nad spółkami skarbu państwa

„Wszystko wskazuje na to, że ministerstwo (skarbu państwa – PAP) będzie, być może nie z nazwą (…) znaną z najnowszych dziejów naszego kraju i z nieco innymi działaniami, innym profilem, ale takie ministerstwo, które wśród innych zadań będzie skupiać nadzór nad spółkami skarbu państwa, prawdopodobnie powstanie” – powiedział Sasin.

„Spółki skarbu państwa to bardzo poważny obszar działania kraju. Poważny również z tego powodu, że dający instrumenty do prowadzenia bardzo aktywnej polityki rozwoju. Dzięki ostatnim 4 latom dobrego zarządzania tymi spółkami wiele z nich wypracowało naprawdę potężne zasoby finansowe, które dzisiaj inwestowane mogą dać potężny impuls rozwojowy. Ważne, by inwestować z sensem i koordynować te inwestycje, często w zakresie wielu podmiotów, a nie tylko w jednej nawet dużej spółce. Trzeba to rzeczywiście robić. Nad tym się powinien skupić nowy minister nadzorujący, czy zarządzający tymi spółkami. (…) Rozproszenie (zarządzania SSP – PAP) powodowało, że bardzo trudno było planować duże inwestycje, obejmujące wiele państwowych podmiotów gospodarczych” – dodał.

Według spekulacji prasowych Sasin obejmie w nowym rządzie tekę nowego ministra skarbu państwa lub resortu o zbliżonej nazwie i zadaniach. Sasin wskazał, zapytany o potencjalną fuzję Orlenu i Lotosu, że celem strategicznym rządu jest budowa „poważnego na rynku europejskim podmiotu” w obszarze spółek paliwowych. Zapytany o to, czy zakaz handlu w niedzielę będzie złagodzony w 2021 roku, Sasin powiedział, że w rządzie wciąż trwa dyskusja na ten temat.

Polska Agencja Prasowa

Sasin: Proste odtworzenie Ministerstwa Skarbu to nie jest właściwy kierunek