AlertWszystko

O energetyce jądrowej w Sejmie. Energia z atomu może być tańsza od zielonej

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

(Teresa Wójcik)

Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej zorganizował w Sejmie 23 lutego br. Konferencję Energetyka Jądrowa i jej  znaczenie dla Polski oraz dla Pomorza.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi polityków na ogromne znaczenie energetyki jądrowej dla dalekosiężnego rozwoju gospodarczego i społecznego Polski. W referatach ( m.in. prof. dr Andrzeja Strupczewskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz prof.dr Andrzeja Chmielewskiego z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej)  i w debacie podkreślono, że koszt energii elektrycznej produkowanej w elektrowniach jądrowych jest różny w różnych krajach europejskich, ale w ramach danego państwa jest najtańsza!

Przykładowo w Wielkiej Brytanii cena wynegocjowana w ramach mechanizmu różnicowego wynosi 92,5 funta/MWh ale dla wszystkich innych rodzajów energii z OZE na czele jest to powyżej 100 funtów/MWh. We Francji cena energii (produkowanej w elektrowniach jądrowych) sprzedawanej na rynku wynosi 130 – 150 euro/MWh, jest więc dwukrotnie niższa niż w Niemczech (270 euro/MWh). Francja 75 proc. energii otrzymuje z elektrowni jądrowych, Niemcy jeszcze około 15 proc., ale rząd w Berlinie zapowiada, że do 2022 r niemiecka energetyka odejdzie od atomu całkowicie. Przewiduje się wówczas dalszy wzrost cen energii w Niemczech. Ale już dziś 300 tysięcy gospodarstw domowych w Niemczech nie jest w stanie płacić rachunków za prąd, gdyż produkcja energii ze źródeł odnawialnych jest zdecydowanie nieekonomiczna. Doskonałym przykładem jest też zróżnicowanie cen energii w dwóch krajach skandynawskich o podobnej strukturze podatków. To Szwecja i Dania. Opierająca się na energii jądrowej i hydroelektrowniach Szwecja ma cenę energii porównywalną z Francją, zaś Dania opierająca się na wiatrakach, energii słonecznej oraz węglu – 293 euro/MWh, a więc najwyższą w Europie.

Przedstawiciel PGE – inwestora w przyszłą elektrownię jądrową w Polsce – nie mógł jeszcze przedstawić terminów rozpoczęcia budowy oraz dokładnego harmonogramu realizacji tej inwestycji. Trwają dopiero prace nad ustaleniem lokalizacji przyszłej elektrowni. Postępowanie zintegrowane miało rozpocząć się w grudniu ub.r. ale będzie nieco opóźnione. Jako najlepszy mechanizm wsparcia i finansowania inwestycji zaproponowano kontrakt różnicowy. Do wyboru PGE ma trzy lokalizacje na Pomorzu.

Organizator konferencji – Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej jest – jak się przedstawia – oddolnie wyłonioną organizacją społeczną, stawiającą sobie za cel „doprowadzenie do wybudowania w Polsce elektrowni jądrowych”. Jej członkowie uważają, że energetyka jądrowa powinna być jednym z głównych filarów polskiego miksu elektroenergetycznego.

Wnioski z konferencji uczestnicy przesłali do wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X