Obajtek: PKN Orlen wyda około 47 miliardów złotych na energetykę zeroemisyjną i niskoemisyjną

25 czerwca 2021, 12:45 Energetyka
Daniel Obajtek. Fot. BiznesAlert.pl
Daniel Obajtek. Fot. BiznesAlert.pl

– W ciągu 10 lat wydamy około 47 mld zł na energetykę zeroemisyjną i niskoemisyjną, jak blok gazowy w Ostrołęce – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

– Ogłaszany decyzję o budowie elektrowni gazowej. Podpisaliśmy aneks zamieniając blok węglowy na gazowy. Inwestycja będzie gotowa do 2025 roku, ta inwestycja będzie spięta gazociągiem z Litwy – zaznaczył Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen poinformował, że CAPEX wynosi 2,5 mld zł. – Drugie porozumienie jakie podpisaliśmy to zamknięcie inwestycji węglowej bez kar. Trzecia umowa to przeniesienie aktywów ze spółki węglowej do gazowej – podkreślił.

PKN Orlen analizuje także budowę dwóch kolejnych bloków gazowych w Gdańsku i Grudziądzu. – Dzisiejsze kierunki rozwoju polityki klimatycznej, ceny uprawnień do emisji CO2 nie pozwalają na kontynuacje poprzedniej inwestycji. Straty w związku ze zmianą technologii będą mniejsze niż kontynuowanie węglowej inwestycji. Koszty uprawnień do emisji kosztowały w dniu rozpoczęcia węglowej inwestycji 5-7 euro, teraz kosztują -54 euro za tonę – powiedział Obajtek.

Bartłomiej Sawicki

GE Power wybuduje blok gazowy w Ostrołęce