Unia może wesprzeć polsko-japoński kaganiec na farmy wiatrowe

11 grudnia 2017, 13:45 Alert

Bruksela szykuje wsparcie na innowacyjną energetykę. Może z niego skorzystać polsko-japoński projekt, który ma ustabilizować rozwój farm wiatrowych na Bałtyku.

Projekt PSE i partnerów może zyskać wsparcie Innovfin. Fot. BiznesAlert.pl
Projekt PSE i partnerów może zyskać wsparcie Innovfin. Fot. BiznesAlert.pl

Będą środki z Innovfin

Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny chcą wesprzeć innowacje w energetyce poprzez Innovfin Energy Demonsitration Project Facility. Będą finansować innowacyjne projekty demonstracyjne, oferować współpracę w celu ewaluacji i ustrukturyzowania tego rodzaju projektów. Będą także wspierać je finansowo i technicznie, aby poprawić możliwości pozyskiwania środków.

Mówił o tym Finbarr O’Sullivan, dyrektor wydziału projektów demonstracyjnych w energetyce Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W tym kontekście wymienił projekty magazynów energii i inne rozwiązania. – Jeśli macie innowacyjny projekt i spełni wymagania, a nie może znaleźć środków na rynku, my możemy pomóc – zapewnił podczas Central Europe Day of Energy w Brukseli pod patronatem BiznesAlert.com.

Polsko-japoński kaganiec na wiatraki

O programie, który potencjalnie mógłby uzyskać wsparcie z Innovfin, opowiedział Wojciech Lubczyński z Polskich Sieci Elektroenergetycznych. – To projekt demonstracyjny bazujący na analizie wpływu rozwoju odnawialnych źródeł na sieci – powiedział. Projekt PSE zakłada instalację systemu ochrony sieci przed destabilizacją związaną z rozwojem farm wiatrowych na Bałtyku. Projekt zakłada także budowę magazynów energii. Projekt rusza w marcu 2018 roku. Zaangażują się w niego Japończycy z Hitachi i polska Energa.

System tworzony przez PSE i partnerów ma stabilizować sieć w sytuacji nagłego przypływu mocy z farm wiatrowych. Ma zamawiać i blokować przepustowości w zależności od potrzeby w systemie. Oznacza to zatem, że oprócz stabilizowania nagłych przypływów, będzie mógł zapewniać rezerwy na wypadek niedoborów mocy. Ma także doprowadzić do integracji magazynów energii z OZE.

Wojciech Jakóbik