AlertPAPŚrodowisko

W kolumbijskiej Bogocie zaczęto racjonowanie wody dla 9 milionów mieszkańców

Las amazoński. Fot. Wikimedia Commons

Las amazoński. Fot. Wikimedia Commons

W Bogocie i okolicach rozpoczęto w czwartek racjonowanie wody dla około 9 mln mieszkańców. Decyzja władz stolicy Kolumbii związana jest z suszą, fenomenem pogodowym El Nino i w efekcie rekordowo niskim poziomem wody w okolicznych rzekach i jeziorach.Sytuacja jest krytyczna, szczególnie w jeziorach zaporowych Chuza i San Rafael, tworzących system Chingaza, z którego Bogota czerpie dwie trzecie wody pitnej. Obecnie wypełnienie tych zbiorników spadło do około 17 procent.

Stacja CNN zwraca uwagę, że niedobory wody zdarzają się w niektórych miastach Ameryki Łacińskiej, ale po raz pierwszy w najnowszej historii racjonowanie musiano wprowadzić w Bogocie.

– Nie zmarnujmy w tym okresie ani kropli wody (…) to nam pomoże w szybszym zniesieniu lub ograniczeniu restrykcji – powiedział w tym tygodniu na konferencji prasowej burmistrz Bogoty Carlos Galan.

Bogotę i 11 okolicznych miejscowości podzielono na dziewięć stref. Dostawy bieżącej wody będą wstrzymywane kolejno w poszczególnych strefach na 24 godziny, począwszy od czwartku.

Burmistrz kolumbijskiej stolicy zaapelował do mieszkańców o zmianę przyzwyczajeń i oszczędzanie wody. Wśród zaleceń jest ograniczenie czasu korzystania z prysznica do maksymalnie pięciu minut, zakręcanie kranu podczas golenia i zbieranie wody deszczowej.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Unia bierze pod lupę chińskie elektryki. Preludium wojny handlowej? Spięcie


Powiązane artykuły

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Niemieckie ciężarówki boją się opłat za klimat

  Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) wyraziło obawy o wysokie grzywny liczone w miliardach euro ze względu na wygórowane cele...

Udostępnij:

Facebook X X X