Zaniewicz: Odbudowa energetyczna Ukrainy to szansa dla Polski

24 stycznia 2024, 15:00 Atom

– Ukraiński plan transformacji energetycznej jest korzystny dla Polski. Jego realizacja uczyni z Ukrainy rynek atrakcyjny inwestycyjnie dla polskich firm z branży energetycznej. Odbudowa ukraińskiej energetyki oraz zwiększenie mocy połączeń międzysystemowych ożywi handel energią energetyczną i korzystnie wpłynie na jej ceny w obu państwach. Rozbudowa mocy wytwórczych w Ukrainie i interkonektorów przysłuży się również stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego – pisze Maciej Zaniewicz w raporcie dla Kolegium Europy Wschodniej.

Elektrownia Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.

Kolegium Europy Wschodniej (KEW) opublikowało raport „Odbudować lepiej, jak powojenna ukraińska energetyka wpłynie na Polskę?” autorstwa Macieja Zaniewicza. Poruszono w nim aspekt odbudowy ukraińskiego sektora energetycznego i jego wpływ na Polskę.

Autor zauważa, że jednym z celów Rosji było zniszczenie energetyki aby doprowadzić do paraliżu gospodarczego i jednocześnie uderzyć w morale obywateli.

– W wyniku działań wojennych zniszczeniu uległo 100 procent ukraińskich elektrowni węglowych i gazowych. Jednak, wyjątkowo odporne okazały się elektrownie jądrowe, wśród których żadna nie uległa zniszczeniu, oraz elektrownie oparte o OZE – czytamy w raporcie opublikowanym na KEW.

Autor zauważa, że Ukraina ogłosiła odbudowę w myśl hasła „Build Back Better” (ang. Odbuduj Lepiej). Ruch ten opiera się na wykorzystaniu środków ze wsparcia międzynarodowego w celu transformacji energetyki. Nowe inwestycje mają opierać się na decentralizacji, a energia będzie pochodzić z energii jądrowej oraz źródeł odnawialnych. Tym samym, aby zdobyć środki Ukraina musi spełnić wymogi członkostwa w Unii Europejskiej i je uzyskać.

Zaniewicz ocenia, że plan ten jest korzystny dla Polski. Otwiera polskim firmom z branży energetycznej potencjalnie atrakcyjny rynek oraz ożywi handel energią obniżając jej ceny w obu państwach. Autor uważa, że szczególnie korzystny byłby dostęp do paliwa jądrowego wytwarzanego na Ukrainie.

– Nowy model rozwoju Ukrainy, ukierunkowany na energetykę odnawialną, ułatwi również planowanie inwestycji dla pomiotów zagranicznych w tym polskich firm. Co kluczowe, polskie inwestycje w Ukrainie mogą już dziś, nawet w warunkach wojennych, liczyć  na gwarancje państwowe, a ich realizacja pozwoliłaby Polsce dołączyć do grona prekursorów odbudowy Ukrainy – pisze autor raportu cytowany przez Kolegium Europy Wschodniej.

Źródło: Kolegium Europy Wschodniej

Piasecka: Szum generatorów to dźwięk minionej zimy na Ukrainie (ROZMOWA)