Rozstrzygnięcie losu odkrywki Złoczew zostało po raz kolejny odroczone

17 grudnia 2020, 09:30 Alert

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska postanowiła odroczyć decyzję w sprawie odwołania od udzielenia warunków środowiskowych koncesji Złoczew. Przyczyną zwłoki ma być „skomplikowany charakter sprawy”.

Odkrywka. Fot. PGE
Kopalnia odkrywkowa. Fot. PGE

Nowy termin wydania decyzji odnośnie do Złoczewa i tamtejszego wydobycia węgla brunatnego to 28 lutego 2021 roku. Była ona już odroczona w lutym, maju i sierpniu 2020 roku. Dotyczy decyzji ministerstwa środowiska z kwietnia 2019 roku o udzielenie koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew. Decyzja środowiskowa pozwalała Polskiej Grupie Energetycznej Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna starać się o koncesję, która umożliwiłaby wydobycie pod Złoczewem. Miałoby być źródłem węgla po wyczerpaniu złoża Bełchatów w 2038 roku.

Przeciwko eksploatacji pod Złoczewem opowiedział się Greenpeace Polska, ale także prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski przyznał, że decyzja o rozpoczęcia wydobycia z tamtejszej odkrywki mogłaby być działaniem na szkodę spółki w obliczu regulacji klimatycznych podważających jego rentowność. – Eksploatacja złoża Złoczew wydaje się dzisiaj ekonomicznie mało uzasadniona – mówił w październiku minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

Sawicki: Może być za późno na Złoczew