Kroplewski: PGNiG chce wydobyć z kopalni 1-1,5 mld m sześć. metanu

8 maja 2018, 07:30 Energetyka
Łukasz Kroplewski
Łukasz Kroplewski / fot. PGNiG

PGNiG inwestuje w przedeksploatacyjne pozyskiwanie metanu z pokładów węgla. Jeżeli do naszego wydobycia krajowego, które wynosi obecnie ok. 4 mld m sześc. dodamy metan z pokładów węgla, to roczne wydobycie zwiększymy o blisko 30 procent. Zakładamy, że roczne wydobycie metanu z podkładów węgla mogłoby w przyszłości kształtować się na poziomie 1-1,5 mld m sześc. – mówił wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski podczas odbywającej się w Międzyzdrojach konferencji GAZTERM 2018. Partnerem medialnym wydarzenia jest BiznesAlert.pl.

– Możemy w ten sposób wzmocnić bezpieczeństwo osób, które codziennie ryzykują podczas pracy w kopalniach, a poprzez zwiększenie postępu ścian eksploatacyjnych poprawić rentowność kopalń – mówił gość konferencji. Bardzo ważne jest również ograniczenie emisji metanu do atmosfery.

W trakcie wystąpienia wspomniał o pomyślnie zakończonym projekcie pilotażowym w Gilowicach – pierwszym etapie programu GeoMetan. – Współpracujemy blisko z JSW, Tauronem i PGG. Wyznaczyliśmy obszary naszego zainteresowania. Będziemy testować odwierty wertykalne, horyzontalne oraz szczelinowanie hydrauliczne.

Według wiceprezesa PGNiG obecnie do atmosfery wydostaje się ok. 1 mld m sześc. metanu rocznie. – Efektywnie wykorzystuje się zaledwie 200 mln m sześc. tego wolumenu. Resztę tracimy. Chcemy to zmienić. Zwłaszcza, że wydobywalne zasoby metanu z węgla szacujemy na blisko 170 mld m sześc. – mówił.

Jego zdaniem GeoMetan to program, który jest niezwykle ważny w kontekście innowacyjnego rozwoju. Przypomniał, że w ostatnim czasie PGNiG dołączyło międzynarodowej Grupy Ekspertów ds. metanu z kopalń węgla. Spółka współtworzy też Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z Kopalń węgla. – Pokazujemy nasze doświadczenie kolegom z zagranicy, ale również czerpiemy z ich wiedzy. Rocznie na świecie wydobywanych jest 100 mld m sześc. metanu z pokładów węgla z czego połowa przypada na USA – powiedział prezes Kroplewski.