USA i UE różnią się w kwestii przyszłości dotacji do paliw kopalnych

26 marca 2024, 09:00 Alert

– Druga runda rozmów kończy się bez znaczącego postępu w zakresie polityki kredytów eksportowych – pisze Financial Times.

Kraje OECD przeprowadziły w Paryżu kolejne, niejawne rozmowy, aby omówić propozycje UE oraz Wielkiej Brytanii dotyczące ograniczenia większości pożyczek i gwarancji udzielanych przez agencje kredytów eksportowych na projekty związane z wydobyciem ropy, gazu i węgla, które są głównym źródłem finansowania dla tego sektora. Planuje się to po tym, jak w 2021 roku osiągnięto porozumienie w sprawie zaprzestania takiego wsparcia dla energetyki węglowej. Stany Zjednoczone nadal analizują propozycje ze strony UE. Kolejne rundy negocjacji zaplanowano na czerwiec i listopad.

Podczas szczytu klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow w 2021 roku Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Niemcy i Wielka Brytania zobowiązały się dostosować swoje instytucje finansów publicznych do celów porozumienia paryskiego, w tym ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C powyżej poziomu przedindustrialnego.

Jednakże te działania mogą wpłynąć na funkcjonowanie Exim, która będzie potrzebować nowego finansowania od Kongresu USA w 2026 roku. To z kolei może otworzyć ją na polityczną kontrolę ze strony republikańskich prawodawców, którzy sprzeciwiają się redukcji finansowania dla sektora ropy i gazu, oraz którzy krytycznie oceniają działania Exim w kontekście zmian klimatycznych. Niedawno Exim zaoferował finansowanie w wysokości 500 milionów dolarów na projekt naftowo-gazowy w Bahrajnie mimo sprzeciwu kilku demokratycznych prawodawców, którzy obawiali się, że taka inicjatywa może zaszkodzić postępowi międzynarodowemu w dziedzinie klimatu.

Średnio rocznie projekty związane z paliwami kopalnymi otrzymywały wsparcie w wysokości 33,5 miliarda dolarów, podczas gdy na rozwój czystej energii przeznaczano średnio 4,7 miliarda dolarów – czytamy w Financial Times.

W zgodzie z propozycją Unii Europejskiej agencje mogłyby finansować projekty związane z paliwami kopalnymi tylko wtedy, gdy odpowiednie kraje członkowskie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) uznałyby, że takie projekty są zgodne z celem ograniczenia ocieplenia do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej – informuje Financial Times.

Według Międzynarodowej Agencji Energii, aby osiągnąć cele klimatyczne wynikające z porozumienia paryskiego nie ma miejsca na nowe inwestycje w poszukiwanie ropy i gazu.  Unia Europejska proponuje również nowe wymogi dotyczące przejrzystości nakładając na kraje obowiązek publikacji szczegółowych informacji na temat finansowania projektów związanych z wydobyciem paliw kopalnych.

Financial Times / Mateusz Gibała

https://biznesalert.pl/mae-transformacja-energetyczna-atom-oze-paliwa-kopalne/